گواهی طلای سرخ؛ پیشتاز معاملات رینگ مالی

جزئیات معاملات بازارهای مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران در بخش گواهی سپرده کالایی، صندوق‌های کالایی و قراردادهای آتی بر پایه دارایی‌های مختلف در هفته گذشته از آن حکایت دارد که ۹۲‌درصد حجم معاملات گواهی سپرده مربوط به قراردادهای زعفران بود.
۹۲‌درصد حجم معاملات گواهی سپرده در سیطره زعفران
به گزارش کالا خبر، حجم معاملات قراردادهای گواهی سپرده کالایی (سکه طلا، زعفران‌نگین، پسته بادامی و برنج طارم) در هفته منتهی به ۲۴آبان‌ماه بیش از ۷میلیون و ۴۵۱‌هزار قرارداد بود که قراردادهای گواهی سپرده کالایی زعفران بیش از ۹۲‌درصد حجم معاملات بازار گواهی سپرده را به خود اختصاص داد. حجم معاملات بازار گواهی سپرده زعفران در تاریخ ۲۳آبان‌ماه بیش از ۶میلیون و ۸۶۶‌هزار قرارداد بوده که از این مقدار بیش از ۴میلیون و ۷۰۲‌هزار قرارداد مربوط به معاملات بلوکی زعفران نگین طلای سرخ، زعفران نگین ملل و زعفران نگین پارسیلون بوده است. 

ارزش بازار گواهی‌‌‌ سپرده کالایی در هفته منتهی به ۲۴آبان‌ماه نیز بیش از ۵۵۰میلیارد تومان بوده که همان‌طور که بیان شد به دلیل حجم بالای معاملات بلوکی قراردادهای زعفران نگین در ۲۳ آبان‌ماه، ارزش قراردادهای زعفران نگین سهم بالایی از ارزش کل بازار گواهی سپرده کالایی (بیش از ۷۰درصد) را به خود اختصاص داده است. همچنین در هفته منتهی به ۲۵آبان بیش از ۹۵۸‌هزار گواهی سپرده شمش طلا (۹۵.۸کیلوگرم) به ارزش حدود ۳۱۰میلیارد تومان معامله شده است. ارزش معاملات صندوق‌های کالایی در هفته منتهی به ۲۴آبان‌ماه نیز ۶۰۷میلیارد تومان و حجم آن ۱۲۳میلیون واحد سرمایه‌گذاری بوده است.

بازار گواهی سپرده و آتی در قبضه زعفران نگین
در حال حاضر ۱۱صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا و دو صندوق سحرخیز با پشتوانه کالای کشاورزی و صندوق چندکالایی نوویرا (نهال) در بازار صندوق‌های کالایی فعالیت دارند. عمده دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا، گواهی سپرده سکه طلا و شمش طلاست و گواهی سپرده زعفران نیز سهم بالایی از دارایی‌‌‌های دو صندوق نهال و سحرخیز را شامل می‌شود. بنابراین حجم و ارزش معاملات صندوق‌های کالایی متناسب با نوسانات قیمتی و معاملاتی در بازار گواهی سپرده کالایی تغییر می‌کند. شایان ذکر است که صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلای زاگرس (جواهر) در تاریخ ۸ آبان سال جاری با ظرفیت ۲۰۰میلیون سهم پذیره‌نویسی شده و دوره پذیره‌‌‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری طلای تابان تمدن (تابش) هم روز چهارشنبه هفته گذشته (۱۴۰۲.۰۸.۲۴) آغاز شده است.


خالص ارزش دارایی‌‌‌های صندوق‌های کالایی در تاریخ منتهی به ۲۵آبان‌ماه بیش از ۱۹‌هزار میلیارد تومان بوده است که صندوق‌ها با توجه به حداکثر سقف واحدهای سرمایه‌گذاری خود، امکان جذب نقدینگی به میزان ۲۶‌هزار و ۷۷۳میلیارد تومان را دارند. در هفته منتهی به ۲۵ آبان‌ماه بالغ بر ۶۶‌هزار و ۷۰۰قرارداد در بازار قراردادهای آتی معامله شده که قراردادهای آتی زعفران نگین با ۵۷‌هزار و ۱۴۷قرارداد بیشترین حجم معاملات (۸۶درصد) را در بازار قراردادهای آتی به خود اختصاص داده است. همچنین ارزش معاملات قراردادهای آتی در هفته گذشته ۵۶۰.۸میلیارد تومان بوده که قراردادهای آتی زعفران نگین و صندوق طلای لوتوس به ترتیب با ثبت ارزشی در حدود ۴۲۰.۴ و ۱۲۰.۸میلیارد تومان بیشترین سهم را از ارزش کل این معاملات داشته‌‌‌اند.

در تاریخ منتهی به ۲۵آبان‌ماه تعداد موقعیت‌‌‌های باز قراردادهای آتی ۴۷‌هزار و ۹۳۵موقعیت بوده که تعداد موقعیت‌‌‌های باز قراردادهای آتی زعفران نگین ۳۱‌هزار و ۴۲، قراردادهای آتی صندوق طلای لوتوس ۹۹۱۸، قراردادهای آتی شمش طلا ۷۱۲۷، قراردادهای آتی نقره ۷۰۰ و قراردادهای آتی پسته ۱۴۸موقعیت بوده است.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید