کاهش خرید طلا با شیوع ویروس کرونا

به گزارش سایت طلا و به نقل از خبرگزاری کیتکو، تحلیل‌گران معتقدند افزایش واردات طلای چین در آذر ماه صرفا یک راه‌حل موقتی بوده است چرا که پس از آن تقاضا کاهش چشم‌گیری داشته است. دلایل این افت تقاضا را می‌توان در شیوع ویروس کرونا و ترس‌های ناشی از آن و بی ‌ثباتی اقتصادی جستجو کرد.

اقتصاددانان کاپیتال واردات مثبت چین در آذر ماه را، که حدود ۱۵۰ تن بود، «آب در هاون کوبیدن» و بیهوده توصیف کرده‌اند.

به گفته الکساندر کزول رایت، اقتصاددان سرمایه:«آخرین اخبار از گمرک چین نشان می‌دهد که واردات طلا در آذر ماه سه برابر افزایش یافته است. این افزایش و هم‌چنین افزایش تقاضای جواهرات فصلی به دلیل نزدیک شدن به سال نوی چینی هستند»

این افت تقاضا البته محدود به چین نخواهد ماند. با توجه به نرخ بالای طلا و کاهش سرعت رشد اقتصادی چین، محتمل است که در آینده نرخ ارز هند هم از این بی‌ثباتی اقتصادی تاثیر بگیرد.

اقتصاد دارایی نشان می‌دهند که حتی اگر کرونا شایع‌تر از این شود رشد اقتصادی (البته با سرعتی اندک) ادامه می‌یابد. در نتیجه انتظار ثبات در واردات طلای چین را نمی‌توان به این زودی داشت.

تقاضای چین هرچند در اردیبهشت ماهجهش یافت، اما تقاضا در فصل دوم با کاهشی ۲۷ درصدی مواجه شد. با این‌که از آن زمان شاهد افزایشی تدریجی بوده‌‌ایم، وقتی کل سال را در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که در مقایسه با ۲۰۱۹ کاهشی ۱۵ درصدی را تجربه کرده‌ایم.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید