کنترل هیجانات با سطح بندی سرمایه گذاران

علیرضا پاکدین: «به نظر می‌رسد جدی شدن بررسی صلاحیت سرمایه‌گذاران و تعیین سطح دسترسی معاملات با افزایش اهمیت در پایداری و سلامت در بخش بازارسرمایه رابطه معنی‌داری خواهد داشت.»

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، این کارشناس بازارهای مالی در خصوص تعیین سطح دسترسی سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه گفت: اگر چه از حضور گسترده سرمایه‌گذاران حقیقی در بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر و ورود نقدینگی سرگردان در این بازار باید خشنود بود، اما رعایت سطح دسترسی معاملاتی این افراد باید مطابق استانداردهای جهانی که مبتنی با منطق بازار است درنظر گرفته شود.

پاکدین اضافه کرد: برخی سرمایه‌گذاران حقیقی به دلیل نداشتن شناخت مناسب و تحلیل درست از شرایط بازار اقدام به معاملات هیجانی می‌کنند، درحالیکه اگر حجم این معاملات از سطحی فراتر رود سبب خدشه بر ثبات مالی بازار خواهد شد، کما اینکه بازار در ماه‌های اخیر تجربه رفتارهای هیجانی و بدون تحلیل در خرید یا فروش را تجربه کرده است.

وی در ادامه با اشاره به محدود کردن دامنه نوسان به طور موقت توسط ناظر برای کنترل هیجانات سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه گفت: در بورس های بزرگ و پیشرفته، شاهد هستیم که سطح دسترسی معاملات برای سرمایه گذاران متفاوت است و این موضوع در کشور ما هم می تواند اجرایی شود.

پاکدین افزود: به عنوان مثال یک سرمایه‌گذار مبتدی در گام نخست سطح دسترسی در خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها با درآمد ثابت را دارد و پس از اخذ تجربه و آموزش‌های مورد نیاز در فرایند مشخص می تواند نسبت به سرمایه‌گذاری در دیگر ابزارهای مالی مانند سهام اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه چنین فرایندی، یک رویه مشخص و پذیرفته شده در دنیا است، اظهار داشت: چنین مقرراتی سبب می‌شود علاوه بر توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، با رفتارهای حرفه‌ای در بازار مواجه شویم. در ادامه فرایند، همچنین امکان حذف حجم مبنا و دامنه نوسان هم وجود خواهد داشت.

این تحلیلگر بازارهای مالی در پایان خاطرنشان کرد: اجرای این طرح می‌تواند به کاهش ریسک سرایت مالی در تکانه‌های اقتصادی منجر شده و به افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران بیانجامد؛ همچنین در صورت بروز یک بحران مالی، اجرای این طرح سبب کاهش هزینه‌های اجتماعی و سیاسی خواهد شد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید