بی‌توجهی وال‌استریت به ریسک ترامپ

دنیای اقتصاد-محمدامین مکرمی : روند صعودی شاخص‌های بازار سهام آمریکا با قدرت ادامه دارد، و حتی اضافه شدن ریسک تلاطمات سیاسی به لیست عوامل منفی نتوانسته است بازار «گاوی» سال ۲۰۲۴ را تضعیف کند. بر اساس گزارش بلومبرگ، این هفته بازارهای مالی آمریکا شاهد نمایش چشمگیر تاب‌آوری سرمایه‌گذاران بودند، به طوری که حتی تحولات پرهیجان انتخاباتی در این کشور نیز نتوانست مانع تداوم روند صعودی شاخص‌های بورسی شود. شاخص معیار S&P ۵۰۰ همه روزهای هفته گذشته در محدوده سبز معامله شد. حتی بازارهایی که در واکنش به نمایش ضعیف جو بایدن در مناظره اخیر انتخاباتی با دونالد ترامپ، دچار هراس شده بودند، از جمله بازار اوراق خزانه، بعد از انتشار داده‌های اقتصادی (که منجر به تقویت انتظارات برای کاهش نرخ بهره در سال جاری شد) تا حدی آرام شدند.

با وجود این پس‌زمینه متلاطم، روند صعودی دارایی‌های ریسکی با قدرت به حرکت خود ادامه می‌دهد. باور سرمایه‌گذاران به اینکه به‌رغم نیاز به مداخله فدرال رزرو برای تعدیل سیاست‌های پولی، اقتصاد با رکود مواجه نخواهد شد، سوخت رشد پیوسته بازار سهام را فراهم کرده است. به گفته یک استراتژیست ارشد، «سیاست‌های فدرال رزرو و باور به اینکه روند کاهش نرخ بهره درنهایت آغاز خواهد شد، فاکتور اصلی در جهت‌گیری فعالان بازار محسوب می‌شود.» سوال کلیدی در حوزه مسائل سیاسی نیز این است که آیا (با تغییر دولت در آمریکا) شاهد چرخش معنادارای در حوزه سیاست‌های بودجه‌ای خواهیم بود یا خیر؟ او افزود، «درست یا غلط، فرض کنونی بازار این است که (حتی با پیروزی ترامپ در انتخابات نوامبر) شاهد تغییر مهمی در سیاست‌های بودجه‌ای نخواهیم بود.»

نماگر معیار S&P ۵۰۰ هفته گذشته ۲درصد صعود کرد، که بیشترین رشد از ماه آوریل محسوب می‌شود. این اتفاق در حالی رخ داد که پس از انتشار داده‌های اقتصادی که حاکی از کاهش حجم فعالیت‌های اقتصادی در بخش خدمات و افزایش ملایم نرخ بیکاری بود، خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به احتمال آغاز کاهش نرخ بهره در ادامه سال جاری تقویت شد. پس از عملکرد فاجعه‌‌بار بایدن در مناظره ۲۷ ژوئن و افزایش احتمال بازگشت ترامپ به کاخ سفید، بازده اوراق خزانه ده‌ساله آمریکا افزایش یافت، چرا که برخی تحلیلگران احتمال انبساط سیاست بودجه‌ای در دولت ترامپ را بیشتر می‌دانند. اما پس از مدت کوتاهی، هراس سرمایه‌گذاران فروکش کرد و بازده این اوراق برای اولین‌بار از ماه مه افت کرد.

در‌حالی‌که روند صعودی بازار سهام آمریکا با استقبال سرمایه‌گذاران خوش‌بین مواجه شده است، برخی از آنها حتی افزایش احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات را «کاتالیزور» تداوم رشد بازار می‌دانند. این نگاه شرایط نامعمولی را در آستانه برگزاری انتخابات آمریکا ایجاد کرده است. یکی از این موارد، ارتفاع بالای شاخص‌های ارزش‌گذاری سهام است:

با نسبت قیمت به درآمد ۲۶، شاخص S&P ۵۰۰ اکنون در بالاترین سطح خود در مقایسه با همه روزهای انتخابات حداقل از سال ۱۹۹۰ معامله می‌شود.

با وجود اینکه شاخص‌های ارزش‌گذاری به طور تاریخی در پیش‌بینی زمان‌بندی چرخش‌های بازار، عملکرد ضعیفی داشته‌اند، با‌این‌حال قیمت‌های بالای سهام در حال حاضر دلیل خوبی است که انتظارات درباره عملکرد آینده بورس، صرف‌نظر از اینکه چه کسی پیروز انتخابات نوامبر باشد، تعدیل شود. دن سوزوکی، معاون ارشد سرمایه‌گذاری شرکت مشاوره مالی ریچارد برن اشتاین، معتقد است: «ارزش‌گذاری بالای شرکت‌های بزرگ بورسی آمریکا می‌تواند به عملکرد ضعیف سهام این شرکت‌ها در دهه آینده منجر شود؛ و چون این شرکت‌ها بخش بزرگی از ارزش کل بازار سهام آمریکا را تشکیل می‌دهند، این عملکرد ضعیف می‌تواند بازده کلی بورس را تحت‌تاثیر منفی قرار دهد.»

پیشتازی غول‌های فناوری
شرکت‌های بزرگ فناوری این هفته نیز پیشتاز بورس آمریکا بودند، زیرا سرمایه‌گذاران به تداوم سودآوری این شرکت‌ها در دوره رونق هوش مصنوعی خوش‌بین هستند.  سهام شرکت‌های فعال در حوزه بانکی و مالی که در صورت پیروزی ترامپ می‌توانند از برنامه او برای مقررات‌زدایی منتفع شوند نیز این هفته رشد قابل‌‌قبولی تجربه کردند. یکی دیگر از علائمی که نشان می‌دهد بازارهای مالی فعلا به تحولات سیاسی بی‌تفاوت هستند، سقوط بیت‌کوین با وجود افزایش احتمال بازگشت ترامپ به کاخ سفید است. ترامپ در موضع‌گیری‌های خود در ماه‌های اخیر مشخص کرده است که طرفدار توسعه رمزارزهاست. این روزها مقاومت در برابر روند پیوسته صعودی بازار سهام آمریکا بسیار دشوار شده است، به طوری که حتی گروه مالی «جی پی مورگان»، استراتژیست ارشد خود را که به آینده بازار بدبین بود، کنار گذاشت.

به گفته مدیر یکی از صندوق‌های سهامی موفق، «رشد بازار سهام در سال جاری بی‌وقفه ادامه پیدا کرده است: قیمت سهام هفت شگفت‌انگیز (هفت غول فناوری آمریکا) بالا رفته است، در حالی که رشد بقیه شرکت‌ها محدود بوده است.» او افزود: «با توجه به بالا بودن شاخص‌های ارزش‌گذاری شرکت‌های لیدر بازار، تصور تداوم رشد بورس سخت است، اما تا اینجا صعود بازار (بی‌توجه به این ملاحظات) ادامه داشته است.» رویترز در گزارش خود به رکوردزنی شاخص‌های اصلی وال‌استریت پرداخته و نقش گزارش اخیر بازار کار آمریکا در رشد هفته گذشته بورس را برجسته کرده است. داده‌های جدید اقتصادی که حاکی از تضعیف بازار کار آمریکاست، انتظارات برای آغاز کاهش نرخ بهره (به عنوان رقیب سهام) را تقویت کرده است.

این خبرگزاری همچنین رشد قیمت سهام شرکت‌های تکنولوژی را به عنوان سوخت اصلی حرکت بازار در هفته گذشته معرفی می‌کند. قیمت سهام شرکت مایکروسافت در آخرین روز معاملاتی هفته، با رشد حدود ۱.۵درصدی، رکورد جدیدی ثبت کرد. شرکت متا نیز با رشد چشمگیر ۵.۹درصدی خود باعث شد که شاخص بخش فناوری اطلاعات قله جدیدی را فتح کند. در همین حال، شاخص بخش خدمات ارتباطی بهترین عملکرد هفتگی در میان همه بخش‌های بازار را به ثبت رساند و به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۰ رسید.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید