لبخند دلار به رئیس‌جمهور جدید

دنیای اقتصاد : پیش‌بینی‌های کارشناسان از واکنش بازار به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری درست از آب درآمد. روز گذشته همزمان با اعلام نتیجه انتخابات دولت چهاردهم و پیروزی نامزد اصلاح‌طلب در این دوره، نرخ دلار و تتر در معاملات غیررسمی شروع به نوسانات کاهشی کرد.

 بازار غیر‌رسمی ارز دچار افت دمای ناگهانی شد. تحلیلگران ارزی در روز‌های انتخاباتی هفته گذشته از شکل‌گیری یک دو‌قطبی در بازار سخن به میان می‌آوردند. این افراد با بررسی رویکرد سیاسی هر یک از جناحین حاضر در انتخابات برنده دلاری این رویداد را شخصی با نگرش مثبت نسبت به مناسبات سیاست خارجی می‌دانستند. به عقیده این افراد جبهه اصلاح‌طلب با بیان تمایل خود مبنی بر تداوم مذاکرات رفع تحریم با غرب، انتظارات فعالان بازار را با خود همراه کردند. در نتیجه احتمال وقوع افت دما در معاملات ارزی پس از به پیروزی رسیدن این جبهه سیاسی را مطرح می‌کردند.

روز گذشته پس از اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری گمانه‌زنی فعالان بازار به وقوع پیوست. نرخ شاخص‌های ارزی با شیب نسبتا تندی کاهشی شد و دلار آزاد در 2 کانال پایین‌تر از نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به فروش رسید. بازیگران ارزی از این اتفاق تحت عنوان لبخند دلار به رئیس‌جمهور یاد می‌کنند. کارشناسان معتقدند که به احتمال زیاد عمر این واکنش مثبت به رئیس‌جمهور جدید چندان طولانی نخواهد بود. این افراد معتقدند که ریسک مهمی که پیش روی اقتصاد ایران قرار دارد، انتخابات ریاست‌جمهوری کشور آمریکا است. چرا که در صورت پیروزی دونالد ترامپ، احتمال افزایش تحریم‌های اقتصادی و کاهش میزان فروش نفت وجود دارد. باید دید جبهه پیروز در انتخابات که مذاکره با غرب از شعار‌های اصلی انتخاباتی آنها بود توانایی بهبود روابط خارجی با احتمال روی کار آمدن نامزد تندرو در آمریکا را دارند یا خیر؟ 


دیروز شنبه 16 تیر ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته در راستای تجمیع ریسک‌های سیاسی به سطوح قیمتی کانال 61 هزار تومانی رسیده بود که در صبح روز گذشته با جبران بخش عمده این رشد نرخ، به کانال‌های 59 و 60 هزار تومانی رسید. البته در برخی موارد مشاهده می‌شد که فعالان بازار از کانال قیمتی 58 هزار تومانی نیز سخن به میان بیاورند، اما بررسی‌های به‌عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز گویای آن است که بازه 58 هزار و 500 تا 59 هزار و 500 ارقام محبوب فعالان ارزی جهت خرید اسکناس آمریکایی بود و نرخ فروش این ارز در نیمه دوم کانال 59 قرار داشت. بر این اساس و در واپسین معاملات بازار روز گذشته نرخ دلار آزاد نسبت به بازار روز پنج‌شنبه حدود هزار و 700 تومان افت را تجربه کرد و در رقم 59 هزار و 800 تومان به فروش رسید. سکه طلا نیز در بازار روز گذشته افت یک میلیون و 115 هزار تومانی را پشت سر گذاشت و در رقم 41میلیون و 385 هزار تومان معامله شد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید