مقصد نامعلوم بورس

علی قاسمی : بورس تهران در دومین روز معاملاتی هفته، با افت حدود ۳هزار‌واحدی، در عدد ۲میلیون و ۶۱هزار‌واحدی آرام گرفت. همچنین نماگر هموزن نیز با افت ۰.۵درصدی به ۶۷۲هزار واحد رسید. بورس در شوک انتخابات گرفتار شده و برخی گمانه‌‌‌‌‌‌زنی‌‌‌‌‌‌ها درخصوص تایید صلاحیت برخی از چهره‌‌‌‌‌‌ها، بازار سهام را به فضای ابهام برده‌‌‌است ، همچنین ارزش معاملات ‌هزار و ۹۲۸میلیارد ‌تومانی و خروج ۳۸۲هزار ‌میلیارد‌تومانی پول حقیقی در دادوستدهای روز یک‌‌‌‌‌‌شنبه سیگنال منفی را به اهالی بازار مخابره کرده‌است، با این حال صندوق‌های سرمایه‌گذاری و اهرمی تابلوی سبزی را به خود دیدند. هرچند همچنان با حمایت از نمادهای شاخص از نماگر اصلی بازار حفاظت شده‌است، اما عمده نمادهای بازار، وضعیت قرمزی را تجربه می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد حال بازار خوب نیست و با وجود ارزندگی نسبی نمی‌‌‌‌‌‌داند مقصدی برای رشد دارد یا باید برای روندی، سخت و خسته‌‌‌‌‌‌کننده آماده شود.
تحرکات بی‌‌‌‌‌‌هدف بورس
بورس تهران، در حالی به معاملات یکشنبه سومین هفته خردادماه پایان داد که شاخص‌کل بورس با افت ۰.۱۴درصدی و نماگر هموزن با کاهش ۰.۵درصدی همراه شد. همچنین ارزش معاملات خرد نیز همچنان زیر ۲همت باقی ‌مانده‌است. خروج ۳۸۲میلیارد‌تومانی نیز همچنان سیگنال ترس را در بازار مخابره می‌کند. با وجود آنکه به‌تازگی شاخص‌کل به کف ۲میلیون و ۵۸هزار‌واحدی رسیده بود، اکنون دوباره نماگر اصلی به این کف رسیده و احتمالا واکنش مثبت از سوی این کف مشاهده خواهد شد. مثبت معامله‌شدن صندوق‌های اهرمی و سهامی سبب شده‌است تا احتمال تابلوی سبز برای بورس فردا تاحدودی تایید شود. اگر شاخص کف تشکیل شده را از دست نداده و حمایت ۲میلیون و ۵۰هزار‌واحدی از دست نرود، احتمالا نمادهای بورسی می‌توانند کف قیمت خود را بسته و مطمئن‌‌‌‌‌‌تر اقدام به خرید کنند، اما مشکل اصلی آنجاست که نمی‌توان با این شرایط، تارگت جدیدی را برای بورس تعریف کرد. چهره‌‌‌‌‌‌های جدید انتخاباتی احتمالا بازار سهام را با تحولاتی همراه خواهد کرد، همچنین شعارها و وعده‌‌‌‌‌‌های هریک از نامزدها اگر صرفا یک حرف تکراری و شعار صرف به‌نظر برسد، بورس نسبت به آن واکنش نشان نمی‌دهد. همچنین برخی از اقدامات رئیس‌جمهور جدید احتمالا به نوسانات بورس، چه در جهت منفی و چه در جهت مثبت کمک خواهد کرد.

تحرکات بازار مشتقه نیز نشان می‌دهد که قراردادهای سررسید ‌تیرماه با نوسان‌پذیری بالایی معامله‌شده و احتمالا بازار به تحولات سیاسی تیر ماه و همچنین مردادماه وزن بالایی می‌دهد. احتمال آن وجود دارد که با روی کارآمدن هر جریان سیاسی و با تفکرات مختلف تحرکاتی را در بازارهای تاثیرگذار بر بورس به‌وجود آورد، اما احتمالا مقصد این تحرکات نامشخص است.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید