رفتار دوگانه بازارهای کالایی

دنیای اقتصاد : در حالی که معامله‌‌‌گران به انتظار گزارش تورم روز جمعه فدرال‌رزرو نشسته‌‌‌اند، شاخص برنت به بالاترین بهای چهارماهه خود رسید، این در حالی است که طلا و مس عقبگرد کردند و از موضع رکوردشکنی پا پس کشیدند و در این بین افزایش تقاضای چینی‌‌‌ها برای محصولات فولادی، سنگ‌آهن را در رده کامودیتی‌‌‌های صعودی قرار داد. قیمت آتی نفت‌خام برنت در روز سه‌‌‌شنبه به بیش از ۸۳دلار به ازای هر بشکه و به بالاترین سطح خود طی چهارماه گذشته رسید. این در حالی است که خریداران و متقاضیان نفت برنت در انتظار نتایج ارزیابی مسیر سیاست پولی فدرال‌رزرو ایالات‌متحده آمریکا هستند.

 پیش‌بینی کاهش نرخ بهره از چشم‌‌‌انداز رشد اقتصادی و تقاضای جهانی انرژی حمایت می‌کند. از این‌رو می‌‌‌توان افزایش قیمت نفت را تا روشن شدن کامل نتایج جلسات، افزایشی پیش‌بینی کرد. با توجه به اوج‌‌‌گیری شاخص برنت، سایر کامودیتی‌‌‌ها در مسیر افت قیمت قرار گرفتند و در این بین طلا نیز از قافله فلزات اساسی عقب نماند و هفته را کاهشی آغاز کرد.

قیمت طلا روز سه‌‌‌شنبه به حدود 2‌هزار و 350دلار به ازای هر اونس رسید، چراکه در آستانه انتشار گزارش تورم کلیدی ایالات‌متحده آمریکا سرمایه‌گذاران محتاطانه عمل کردند و به دنبال جهت‌‌‌گیری سیاست فدرال‌رزرو بودند تا بتوانند بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارند. پیش‌بینی می‌شود که معیار ترجیحی فدرال‌رزرو برای تورم که روز جمعه منتشر می‌شود با CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده) مطابقت داشته باشد که نشان‌‌‌دهنده عدم‌شتاب‌‌‌گیری تورم است. اوج‌‌‌گیری تنش‌‌‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه تاثیر خود را بر بازار جهانی و قیمت‌های فلزات اساسی گذاشته است؛ از این رو با آغاز هفته، کامودیتی‌‌‌هایی همچون طلا، مس و سنگ‌آهن در روند نزولی قرار گرفتند که پیش‌بینی می‌‌‌شود این مسیر نزولی پایدار نباشد. براساس اطلاعات رسمی، واردات خالص طلای چین از طریق هنگ‌کنگ در ماه آوریل نسبت به ماه قبل از آن 38‌درصد کاهش یافته است.

مس هفته را کاهشی آغاز کرد
قیمت مس در بازار جهانی در حال صعود است که تحت‌تاثیر ترس از کمبود این فلز در بازار اتفاق افتاده و قیمت‌ها به سطح بی‌‌‌سابقه‌‌‌ای رسیده‌‌‌ و جنگ 49میلیارد دلاری را برای تصاحب مس به راه انداخته است. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و تولیدکننده مس بیش از اندازه بازار را دور زده است و این در حالی است که تعداد واحدهای ذوب مس در این کشور در حال افزایش است و میزان تولید در چین در حال ثبت رکورد تاریخی است و در این بین قیمت ضایعات به دلیل فرآیند فرآوری برای تولید کاتد مس نیز در بازارهای جهانی در کانال صعودی قرار گرفته است. واحدهای ذوب در چین متعهد شده بودند که ظرفیت تولید خود را پس از کاهش هزینه‌‌‌های تولید کاهش دهند.

یکی از دلایل مهم توفان قیمتی که فلز سرخ با آغاز هفته در پیش گرفته است، پیش‌بینی کمبود مس در بازار چین است که موجب شد بهای مس در روز دوشنبه به بیش از 11‌هزار دلار به ازای هر تن برسد، اما داده‌‌‌ها نشان می‌دهد که چنین اتفاقی نیفتاده است و اقتصاد متزلزل چین قادر به جذب مازاد مس نیست. نبود ‌تعادل بین عرضه و تقاضا طی روزهای اخیر بیش از پیش خودنمایی کرده است که این موضوع موجب بالا کشیدن قیمت مس به بیش از 10دلار به ازای هر تن شد. افزایش 21درصدی مس برای سال‌جاری است؛ اما نشان می‌دهد تا زمانی که مس با مازاد عرضه مواجه است، برای اوج‌‌‌گیری بیشتر قیمت تلاش خواهد کرد. صنعت ذوب در چین همچنان در تلاش است تا میزان ذخایر را افزایش دهد و انبارها را پر کند تا عرضه و تقاضا به تعادل برسد و قیمت فلز سرخ نیز در سطح منطقی باقی بماند. دولت نیز از واحدهای تولیدی چین درخواست کرده است تا به فعالیت‌‌‌های تولیدی خود ادامه دهند و به اهداف رشد اقتصادی خود برسند تا سطح اشتغال در این کشور به سطح مطلوب برسد.

ادامه اوج‌‌‌گیری قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی
بعد از آنکه برخی از معامله‌‌‌گران و سرمایه‌گذاران موقعیت‌‌‌های خرید سنگ‌‌‌آهن را نقد کردند، قیمت این ماده معدنی در کانال صعودی قرار گرفته‌‌‌ است؛ چراکه به دنبال کاهش تقاضا در بحبوحه کساد فصلی فولاد با افزایش میزان مصرف محصولات فولادی توسط چین در پی تقویت بخش مسکن و ساخت‌‌‌وساز در این کشور قیمت سنگ‌آهن صعودی شد. داده‌‌‌های شرکت مشاوره Mysteel نشان می‌دهد که میزان محموله‌‌‌های جهانی سنگ‌آهن در بازه زمانی 20 تا 26مه ‌با 8.4‌درصد افزایش به 33.27میلیون تن رسید که بر قیمت‌ها تاثیر گذاشته و یکی از مواردی است که موجب رشد قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی شده است.

بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که در پرمعامله‌ترین قرارداد سنگ‌آهن در ماه سپتامبر در بورس‌کالای دالیان چین، معاملات روزانه با 1.1‌درصد کاهش به 899یوآن معادل 124.10دلار به ازای هر تن رسید. داده‌‌‌ها نشان می‌دهند که کاهش تقاضای فصلی برای محصولات فولادی از جانب چین موجب کاهش مصرف سنگ‌آهن در بازار جهانی شده بود و کاهش فصلی فعالیت ساختمانی به دلیل هوای گرم معمولا بر فولاد سنگینی می‌کند. میزان ذخایر هفتگی سنگ‌آهن جهانی برای پنجمین هفته متوالی بیش از 30میلیون تن گزارش شد که عرضه بالا و تقاضای نسبتا ضعیف به طور مشترک به افزایش مداوم موجودی انبارها کمک کرده است.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید