صعود بهای برنت در آستانه نشست اوپک

دنیای‌اقتصاد - حمید ملازاده : درحالی‌که بازارهای جهانی نفت منتظر نشست آتی اوپک‌پلاس در ۲ژوئن هستند، بهای طلای‌سیاه در معاملات روز دوشنبه ۲۷ ماه مه ثابت ماند و باعث ایجاد حس خوش‌بینی محتاطانه در بازار شد. به گزارش رویترز و تا لحظه تنظیم این خبر، قیمت نفت‌خام برنت برای ماه ژوئیه با ۲۴‌سنت افزایش به ۵۰.۸۲دلار در هر بشکه رسید. بهای نفت‌خام وست‌تگزاس اینترمیدیت (WTI) آمریکا نیز با ۲۸‌سنت افزایش، ۷۸ دلار در هر بشکه فروخته شد. هفته گذشته نفت‌خام برنت با کاهش تقریبا ۲‌درصدی روبه‌رو شد و WTI نیز نزدیک به ۳‌درصد افت داشت. این کاهش عمدتا به دلیل انتشار صورتجلسه فدرال‌رزرو آمریکا بود که نشان می‌داد برخی از مقامات در صورت لزوم برای مدیریت تورم مداوم، آماده افزایش بیشتر نرخ بهره هستند.
صعود بهای برنت در آستانه نشست اوپک
انتظار می‌رود حجم معاملات در روز دوشنبه به دلیل تعطیلات رسمی در ایالات‌متحده و بریتانیا نسبتا پایین باشد. این تعطیلات معمولا منجر به کاهش فعالیت بازار و نوسانات کمتر قیمت نفت می‌شود. نشست آتی اوپک‌پلاس روز جمعه ۳۱ ماه مه برگزار خواهد شد. دستور کار اصلی این نشست، بررسی تمدید کاهش تولید داوطلبانه فعلی به میزان ۲‌میلیون و ۲۰۰‌هزار بشکه در روز برای نیمه دوم سال‌است. سه منبع از کشورهای اوپک‌پلاس اشاره کرده‌اند که احتمال تمدید این کاهش‌ها بسیار زیاد است. به گفته سوگاندا ساچدووا، موسس شرکت تحقیقاتی SS WealthStreet مستقر در دهلی، انتظار می‌رود دستاوردهای کنونی در معاملات آتی نفت به دلیل پیش‌بینی تمدید کاهش تولید، پایدار بماند، با این حال ساچدووا تاکید کرد روند قیمت نفت به‌طور قابل‌توجهی تحت‌تاثیر داده‌های شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) آمریکا خواهد بود که می‌تواند بر رویکرد فدرال‌رزرو در مورد تعدیل‌های احتمالی نرخ بهره تاثیر بگذارد.

علاوه‌بر کاهش ۲‌میلیون و ۲۰۰‌هزار بشکه‌ای در روز که در حال بررسی است، کاهش تولید موجود به میزان ۳‌میلیون و ۶۰۰‌هزار بشکه در روز نیز تا پایان سال‌ادامه خواهد داشت. در مجموع، این کاهش‌ها نزدیک به ۶‌درصد از تقاضای جهانی نفت را تشکیل می‌دهند. اوپک با پیش‌بینی افزایش ۲‌میلیون و ۲۵۰‌هزار بشکه‌ای در روز، انتظار دارد که سال‌آینده نیز رشد قوی در تقاضای نفت وجود داشته‌باشد. در مقابل، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نرخ رشد کندتری به میزان یک‌‌میلیون و ۲۰۰‌هزار بشکه‌ای در روز را پیش‌بینی کرده‌است. تحلیلگران ANZ در یادداشت اخیر خود اشاره کردند که با ورود نیمکره‌شمالی به فصل تابستان که به‌طور سنتی دوره‌ای با تقاضای بالا به دلیل افزایش تعطیلات و رانندگی است، مصرف بنزین را از نزدیک نظارت خواهند کرد.

پیشرفت در بهره‌وری سوخت
آنها تاکید کردند درحالی‌که انتظار می‌رود سفرهای تعطیلاتی در ایالات‌متحده به بالاترین حد پس از دوران کووید برسد، پیشرفت در بهره‌وری سوخت و افزایش استفاده از خودروهای الکتریکی (EVs) می‌تواند تقاضای نفت را نسبتا ثابت نگه دارد، با این حال این کاهش بالقوه در تقاضا ممکن است با افزایش سفرهای هوایی جبران شود. فعالان بازار همچنین به شاخص هزینه‌های مصرف شخصی ایالات‌متحده (PCE) که قرار است در ۳۱ ماه مه منتشر شود، توجه خواهند داشت. این شاخص به‌عنوان معیار ترجیحی فدرال‌رزرو برای نرخ تورم درنظر گرفته می‌شود و اطلاعات بیشتری را در مورد جهت‌گیری سیاست‌های نرخ بهره ارائه خواهد داد. در تحولی جداگانه، موسسه مالی گلدمن‌ساکس پیش‌بینی خود را برای تقاضای نفت در سال‌۲۰۳۰ به ۱۰۸.۵میلیون بشکه در روز افزایش داده که از پیش‌بینی قبلی ۱۰۶‌میلیون بشکه‌ای در روز بالاتر است. این بانک سرمایه‌گذاری همچنین پیش‌بینی کرده که اوج تقاضای نفت تا سال‌۲۰۳۴ به ۱۱۰‌میلیون بشکه در روز خواهد رسید‌و پس از آن تا سال‌۲۰۴۰ به‌طور نسبی ثابت باقی خواهد ماند. این تعامل پیچیده بین کاهش عرضه، پیش‌بینی‌های تقاضا و شاخص‌های اقتصادی، همچنان بازار‌های جهانی نفت را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد و اهمیت نشست آتی اوپک‌پلاس و تاثیر بالقوه آن بر قیمت‌ها را برجسته می‌کند.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید