کاهش ریسک در بازار سرمایه مهم‌ترین مولفه قابل درج در بودجه ۱۴۰۳

عضو شورای عالی بورس گفت: کاهش ریسک‌‌‌های متعدد از بازار سرمایه به‌منظور ایجاد و حفظ ثبات در تصمیم‌گیری‌‌‌ها بهترین اقدامی است که باید در بودجه ۱۴۰۳ لحاظ شود. حمیدرضا دانش‌‌‌کاظمی، در گفت‌‌‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، با اشاره به ضرورت کاهش ریسک‌‌‌های متعدد از بازار سرمایه افزود: دولت و مجلس باید به سهامداران اطمینان دهند که درصورت خرید سهام هر روز با یک‌مصوبه دستخوش تغییر نخواهند شد و فرمول نرخ خوراک ثابت است.

وی تاکید کرد: نرخ بهره مالکانه معادن نکته دیگری است که باید مورد توجه دولت قرار گیرد، زیرا در اعداد و ارقام اقتصادی تنها 6 تا 7‌درصد مربوط به صنایع معدنی است، در حالی که رشته مس در ایران مولفه مهمی است که می‌‌‌توان به واسطه آن درآمد ارزی را افزایش داد. دانش‌‌‌کاظمی گفت: یکی از نکات مهم در بودجه و برنامه هفتم آن است که مدیریت دولتی از صنایع بورسی برداشته شود، زیرا هم‌‌‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین صنایع بورسی یعنی گروه خودرو با زیان‌‌‌های سنگینی مواجه است و همین امر آسیب‌‌‌هایی را متوجه بازار سرمایه و بانک‌ها می‌کند.

عضو شورای عالی بورس بیان کرد: دولت و مجلس به‌عنوان دو نهاد اجرایی و نظارتی با اتخاذ هر تصمیم اقتصادی و سیاسی به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر بازار سرمایه اثرگذارند و ریسک‌‌‌هایی را بر بازار تحمیل می‌کنند. بنابراین به منظور کاهش ریسک‌‌‌های موجود در بازار، رئیس سازمان بورس نیز مانند رئیس بانک مرکزی باید در کنار وزیر اقتصاد در جلسات هیات‌دولت حضور یابد تا درهنگام تصمیم‌گیری‌‌‌ها در حوزه صنایع و بازار سرمایه بتواند اظهارنظر مناسبی کند.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید