صنعت فولاد در بازار سرمایه جایگاه ویژه‏‏‌ای دارد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش تاب‌آوری در صنعت فولاد گفت: صنعت فولاد در بازار سرمایه جایگاهی ویژه‌ و سهم بیش از ۳۰‌درصدی از کل سودآوری در این بازار دارد.به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی افزود: برگزاری چنین همایش‌‌‌هایی برای صنعت فولاد و سایر صنایع بسیار اهمیت دارد. به خود می‌‌‌بالیم که به‌رغم تمام موانع و دشمنی‌‌‌هایی که بر سر راه تولیدکنندگان وجود دارد صنایع همچنان پای کار هستند.
وی تصریح کرد: بزرگ‌ترین آفت بر سر راه توسعه اقتصاد کشور ناامید کردن تولیدکنندگان و مردم از مسیر توسعه اقتصادی است‌‌‌. صنعت فولاد در بازار سرمایه جایگاه ویژه‌ای دارد و سهم بیش از ۳۰‌درصدی را از کل سودآوری این بازار به خود اختصاص داده است.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: همه فعالان بخش‌های خصوصی و دولتی یک هدف را دنبال می‌کنند؛ اما به نظر می‌رسد در راهکارهایی که اتخاذ می‌کنند اختلاف‌نظرهایی وجود دارد که از مسیر همین نشست‌های گفتمانی قابل حل است.وی ادامه داد: تامین مالی صنعت فولاد و حفظ سرمایه‌گذاری‌ها اهمیت زیادی برای بازار سرمایه دارد.عشقی تصریح کرد: یکی از مسائل جدی در زمینه سرمایه‌گذاری در زنجیره صنایع، تامین انرژی و تامین برق است. سازمان بورس اعلام آمادگی می‌کند که با انتشار اوراق‌ مختلف این مساله رفع شود.

اجرای این مساله نیازمند کمک دولت و مجلس است. وی گفت: در سال گذشته بیش از ۲۰۰همت بازگشت سرمایه به شرکت‌های بورسی صورت گرفت.عشقی بیان کرد: در سازمان بورس تلاش بر این است که مصرف انرژی تمام شرکت‌ها بررسی شود؛ چه شرکت‌های انرژی‌بر و چه غیر از آنها. با این حال توفیق در کاهش مصرف انرژی به برنامه‌ریزی بلندمدت نیاز دارد. وی تاکید کرد: سرمایه‌گذاری از محل سود شرکت‌ها از اولویت‌های سازمان بورس است و همواره در بورس‌کالا تامین نیاز داخل در اولویت بوده است.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سیاستگذار فکر می‌کند با قیمت‌گذاری دستوری می‌تواند مشکلات را حل کند، اما این راهکار موفق نبود.

عشقی گفت: تداوم تولید شرکت‌های فولادی در بلندمدت نیازمند سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی از سود حاصل از اجرای طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای شرکت‌هاست. وی گفت: بیش از ۳۰‌درصد سودآوری بازار سرمایه از فلزات اساسی است و منافع میلیون‌‌‌ها سهامدار و سهامداران عدالت به صنعت فولاد و دیگر فلزات وابسته است.رئیس سازمان بورس تاکید کرد: بحث سرمایه‌گذاری از طریق منابع داخلی (سود‌های انباشته) و شرکت‌های سهامی‌عام پروژه در پروژه‌های خاص از جمله دغدغه‌های ماست.عشقی گفت: همواره سعی کردیم در بورس‌کالا به نحوی عمل کنیم تا نیازهای داخلی با قیمت‌های منطقی تامین شود. سیاستگذاران گاه با قیمت‌گذاری دستوری آسیب‌هایی بر صنایع و بازار آزاد وارد کردند که امید می‌رود با اصلاحات صورت گرفته این مساله رفع شود.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید