کاهش خوش‌بینی در بورس

نوید فرهادی/ تحلیلگر بازار سرمایه
بورس تهران معاملات سومین روز کاری هفته را با رگه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی از تقاضا و به‌شدت کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رمق آغاز کرد. با گذشت از دقایق ابتدایی نبود خریدار باعث شد تا اندک فروشندگان موجود زمامدار بازار شوند. البته در مجموع جو کلی بازار مناسب بود و فشار فروش به‌قدری نبود که نمادهای مورد‌توجه را راهی قیمت‌های‌ درصد منفی و نزدیک به صف‌فروش کند. به این ترتیب و در نهایت یک روز خسته‌کننده شاخص‌کل با کاهش ناچیز ۹۷۷‌واحدی در سطوح دو‌میلیون و ۱۲۲‌هزار واحد به‌کار خود پایان داد. نماگر هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وزن اما با رشد اندک ۷۷۸‌واحدی نشان از معاملات نسبتا بهتر نماد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوچک و متوسط داشت.
با ورود به دهه سوم ماه، دیگر خبری از آن خوش‌بینی اوایل شهریور نیست، بااین‌حال اکثر تحلیلگران معتقدند که بازار جایی قرارگرفته که فروشنده دانه درشتی ندارد، البته این در حالی است که دلیل قابل‌اتکایی نیز برای خرید در بازار نیست، لذا چنانچه بازیگران بازار، در روز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آتی به‌طور سنجیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای عمل نکنند، ممکن است حال بازار بازهم وخیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شود، به‌خصوص که ارزش معاملات در این روز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به سطوح حداقلی خود یعنی محدوده ۹/ ۳همتی رسیده که نشان می‌دهد دیگر رمقی برای کسی باقی نمانده‌است. صحبت را کوتاه کنیم. عواملی که این روز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها باعث ابهامات سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران شده‌است نبود اخبار مثبت و گنگ‌بودن سیاست‌های دولت است که شک و تردید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را دوچندان کرده‌است. مادامی‌که معامله‌گران نتوانند رفتار غیر‌قابل پیش‌بینی و متناقض دولت را در بازاری که شفافیت حرف اول را می‌زند، تحلیل کنند بازار در مسیر بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اعتمادی (نوسانی یا نزولی) خواهد ماند و نوسانات روبه بالا مقطعی خواهد بود.

برای امروز با توجه به کاهش ارزش معاملات، تراز منفی حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، حرکت بالا به پایین در بسیاری از نمادها و و نبود انگیزه، بازاری کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رمق و با فشار نسبی عرضه قابل پیش‌بینی است، اگرچه انتظار افت جدی قیمت‌ها را نداریم اما به هر جهت با نقدینگی فعلی هم نمی‌توان انتظار جهش داشت.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید