دو اقدام مهم دولت در بهبود روند بازار سهام

عضو هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی تهران، تصمیم ارزی بانک‌مرکزی و اصلاح نرخ خوراک صنایع را دو اقدام مهم دولت سیزدهم در بهبود روند بورس معرفی کرد و گفت: اتخاذ این تصمیمات برای کلیت بازار سرمایه مهم است و باعث ایجاد تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس می‌شود.

عباس آرگون در گفت‌‌‌وگو با «ایرنا» به تاثیر تصمیم جدید ارزی بانک‌مرکزی بر اقتصاد کشور اشاره و اظهار کرد: تصمیم اخیر دولت به همراه اصلاح نرخ خوراک به‌‌‌طور حتم با تاثیر مثبت بر روند بازار سرمایه همراه می‌شود و زمینه‌‌‌ساز بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه خواهد بود.

عضو هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی تهران افزود: هر سیاستی که باعث حرکت اقتصاد کشور به سمت حذف قیمت‌گذاری دستوری، افزایش شفافیت و نیز پیش‌بینی‌‌‌پذیری اقتصاد کشور شود، می‌‌‌تواند ضمن تاثیرگذاری بر بهبود روند بازار، کمکی در افزایش ورودی پول از بازارهای واسطه‌‌‌ای به بازار سرمایه باشد که این مساله می‌‌‌تواند اتفاقی مهم برای اقتصاد کشور تلقی شود.

وی درباره تاثیر این تصمیم بر کوتاه شدن دست رانت‌‌‌خواران از اقتصاد کشور، گفت: همیشه قیمت‌گذاری دستوری و چندنرخی شدن ارز باعث ایجاد رانت و فساد شده است. بر این اساس با حرکت به سمت ارز تک‌نرخی علاوه بر نابودی فساد و رانت حاصل از ارزهای چندنرخی، شاهد بهبود شفافیت در اقتصاد کشور و سودآوری صنایع خواهیم بود که در ادامه چنین اقدامی امکان افزایش اقبال به بازار سرمایه و تاثیر مثبت بر افزایش سودآوری شرکت‌ها فراهم می‌شود.

آرگون با اعلام اینکه ایجاد شرایط برای افزایش پیش‌بینی‌‌‌پذیری اقتصاد کشور به رشد شفافیت‌‌‌ها منجر خواهد شد، گفت: باید اقدامی انجام شود تا با جلوگیری از اقدامات خلق‌‌‌الساعه، امکان پیش‌بینی آینده برای سرمایه‌گذار فراهم شود و از این طریق سرمایه‌گذاران بتوانند با خیال آسوده‌‌‌ به بازارهای سرمایه‌گذاری ورود کنند.

عضو هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی تهران در پایان با تاکید بر اینکه کاهش دخالت‌‌‌ها نقش موثری در بازار سرمایه و اقتصاد کشور خواهد داشت، ادامه ‌‌‌داد: با پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد کشور می‌‌‌توان شاهد بهبود فضای کسب‌وکار و ثبات در قوانین و مقررات بود. همچنین در این صورت زمینه ورود سرمایه‌‌‌های بیشتر به بخش‌‌‌های مولد فراهم می‌شود.

براساس این گزارش، طبق مفاد نامه رئیس‌‌‌کل بانک‌مرکزی، نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران، مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه محصولات شرکت‌های محصولات پالایشی و پتروشیمی در بورس‌‌‌های کالایی قرار گرفت.

محمدرضا فرزین، رئیس‌‌‌کل بانک‌مرکزی، روز سه‌‌‌شنبه هفته گذشته در مکاتبه‌‌‌ای با وزیر نفت در خصوص نرخ تسعیر ارز محاسبه قیمت خوراک و محصولات شرکت‌های پالایش نفت و پتروشیمی، اعلام کرد ترتیبی اتخاذ شود تا نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه بورس‌کالا قرار گیرد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید