سرزمین کانگوروها زیر چکمه تورم

دنیای‌اقتصاد - امیرمحمد بختیاری : بانک‌مرکزی استرالیا روز سه‌‌‌‌‌‌‌شنبه بار دیگر انتظارات بازار را زیر پا گذاشت و نرخ بهره خود را با ۲۵واحد افزایش به ۱/ ۴‌درصد رساند. در این میان اقتصاددانانی که درنظرسنجی رویترز شرکت کرده بودند، انتظار داشتند در ماه‌جاری بانک‌مرکزی استرالیا نرخ بهره را ثابت نگه دارد، در نتیجه افزایش ۲۵‌واحدی نرخ بهره، سهام استرالیا با کاهش غیر‌منتظره‌ای روبه‌رو شد و سرمایه‌گذاران را در بهت و تردید فرو برد. در این بین روز گذشته ‌دلار استرالیا در‌برابر‌ دلار آمریکا ۷۳/ ۰‌درصد رشد کرد و به ۶۶۶۷/ ۰واحد رسید.
سهام اروپا روز سه‌شنبه به دلیل افزایش نرخ بهره استرالیا، افزایش نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی ایالات‌متحده و انتشارداده‌های نه‌چندان امیدوارکننده نظرسنجی ساخت‌وساز در منطقه یورو، روز معاملاتی را با ناامیدی به پایان رساند، به‌طوری‌که شاخص Stoxx ۶۰۰ در ساعات ابتدایی روز ۰۵/ ۰‌درصد افت کرد. در این میان بانک‌مرکزی استرالیا نرخ بهره خود را یک چهارم‌درصد دیگر افزایش داد و به ۱/ ۴‌درصد رساند. این افزایش نرخ بهره در حالی اتفاق می‌افتد که تورم استرالیا در ماه‌های گذشته سر به فلک کشیده است. با وجود اینکه تورم قیمت کالاهای مصرفی در ماه‌های اخیر کاهش محسوسی داشته است، فرماندار RBA، فیلیپ لو، خاطرنشان کرد که تورم قیمت خدمات هنوز بسیار بالا است و انتظار می‌رود روند کاهش نرخ بهره در ماه‌های آینده ادامه یابد. در این بین شاخص‌کل فعالیت PMI ساخت‌وساز HCOB منطقه یورو از ۲/ ۴۵ واحد در ماه آوریل به ۶/ ۴۴ واحد در ماه گذشته کاهش یافته‌ که این کاهش ۶/ ۰‌واحدی در دو ماه گذشته شدیدترین کاهش ماهانه در سال‌جاری بوده‌است. در بریتانیا، داده‌های خرده‌‌‌‌‌‌‌فروشی در روز سه‌‌‌‌‌‌‌شنبه نشان داد که رشد خرده‌‌‌‌‌‌‌فروشی بریتانیا در ماه مه ‌به پایین‌ترین حد خود در هفت ماه گذشته کاهش یافته‌است، زیرا افزایش قیمت مواد غذایی باعث‌شده تا خریداران از هزینه‌های اقلام غیرضروری خودداری کنند. روز دوشنبه اپل یک هدست واقعیت‌افزوده به‌نام Apple Vision Pro را معرفی کرد که به‌طور یکپارچه دنیای‌واقعی و دیجیتال را با هم ترکیب می‌کند.

Vision Pro به‌کاربران اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها را به روشی جدید در فضاهای اطراف خود ببینند. کاربران می‌توانند از چشم‌ها و دست‌های خود برای حرکت در برنامه‌ها و جست‌وجو با صدای خود استفاده کنند. با استفاده از این هدست، کاربران می‌توانند فیلم‌ها را به‌صورت سه‌بعدی با صدای فضایی تماشا کنند.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید