تامین مالی ۴‌هزار میلیارد تومانی از کانال فرابورس

فرابورس ایران: حجت اسماعیل‌‌‌زاده، معاون پذیرش فرابورس ایران گفت: در ۹ ماه اخیر ۳۲ شرکت در فرابورس پذیرش شده‌‌‌اند که متوسط سرمایه ثبت‌‌‌شده هر شرکت حدود ۱۲۰۰‌میلیارد تومان است که این نمادها به تدریج آماده عرضه می‌‌‌شوند.
وی ادامه داد: همچنین ۱۳ شرکت هم در این ۹ ماه عرضه اولیه و گشایش نماد شده‌‌‌اند، به‌‌‌این‌‌‌ترتیب که ۳ شرکت با ارتقا از بازار پایه به بازارهای اصلی فرابورس، گشایش نماد و ۱۰ نماد هم عرضه اولیه شدند که این نمادها تامین مالی بالغ بر ۳‌هزار و ۲۵۰‌میلیارد تومان را در فرابورس رقم زدند. اسماعیل‌زاده تاکید کرد طی این مدت ۶ شرکت هم پذیره‌‌‌نویسی شده که شامل ۵ شرکت بیمه‌‌‌ای و یک شرکت تامین سرمایه بوده و مجموعا حدود ۵۲۰‌میلیارد تومان هم از طریق پذیره‌‌‌نویسی تامین مالی کردند.

معاون پذیرش فرابورس ایران با اشاره به اینکه در ۹ ماه امسال ۷ شرکت در بازار پایه درج شده و ۴ معامله در بازار دارایی فکری در حال انجام است، ادامه داد: در حال حاضر روی شرکت‌های بازار پایه برای انتقال به بازار اصلی تمرکز شده تا با بررسی آنها، شرکت‌هایی که حائز شرایط بودند به بازار اصلی منتقل شوند. در روند این بررسی‌‌‌ها ۶ شرکت پذیرش و در ماه‌‌‌های آینده به بازارهای اصلی منتقل شدند.

وی در ادامه به ورود شرکت‌های پروژه‌‌‌محور به فرابورس اشاره کرد و گفت: ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه سابقه قبلی دارد و پیش از شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات، شرکت میدکو هم سال‌های گذشته به عنوان شرکت پروژه محور بازار سرمایه شد.

اسماعیل‌زاده درباره فرآیند ورود شرکت پروژه‌‌‌ها به بازار سرمایه گفت: این شرکت‌ها چارچوب و دستورالعمل مشخصی دارند که توسط سازمان بورس ابلاغ شده و هدف این است که امکان توسعه بازار اولیه و تامین مالی شرکت‌ها از محل سرمایه‌‌‌های خرد برای توسعه پروژه‌‌‌هایی که در نقطه شروع هستند، فراهم شود. حداقل سرمایه شرکت پروژه‌‌‌ها باید ۵۰۰‌میلیارد تومان باشد و در قالب شرکت سهامی عام در شرف تاسیس درخواست خودشان را ارائه کنند.  وی با تاکید بر اینکه، شرکت‌های پروژه در قدم اول کلیات طرح را برای بررسی به هیات پذیرش ارسال می‌کنند، گفت: درصورتی‌‌‌که هیات پذیرش فرابورس با طرح موافقت کند برای دریافت مجوز پذیره‌‌‌نویسی به سازمان بورس ارجاع داده می‌شود و بعد از دریافت مجوز، پذیره‌‌‌نویسی آن در فرابورس انجام می‌شود.  معاون پذیرش فرابورس ایران با اشاره به اینکه دستورالعمل مربوط به شرکت پروژه‌‌‌ها مختصات مشخصی دارد، گفت: در این دستورالعمل حداقل سود مشخص‌‌‌شده و نظارت‌‌‌هایی مثل ناظر فنی، ناظر مالی و کارشناس رسمی دارد، در مجموعا تلاش بر این است که دستورالعمل بهینه شود، البته دستورالعمل امکان تغییر بیشتر دارد و در همین راستا پیشنهادهایی برای سازمان بورس ارسال شده و در ماه‌‌‌های پیش رو دستورالعمل بهبودهایی خواهد داشت.

  آخرین وضعیت ورود سرخابی‌‌‌ها به فرابورس
معاون پذیرش فرابورس ایران درباره روند پذیرش دو تیم باشگاهی استقلال و پرسپولیس در فرابورس گفت: مدت‌‌‌هاست بحث ورود دو تیم ورزشی استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه وجود دارد و در ابتدا بحث پذیرش این شرکت‌ها در بازار اصلی مطرح بود اما با توجه به مختصات مالی غیراستاندارد این دو تیم ورزشی، آنها امکان حضور در بازار اصلی را ندارند. به گفته وی بعد از جمع‌‌‌بندی‌‌‌ها قرار شد این شرکت‌ها پس از درج، ابتدا وارد بازارپایه شوند.  اسماعیل‌‌‌زاده با اشاره به اینکه این شرکت‌ها به دلیل شرایط خاص و ویژگی‌‌‌هایی که دارند دارای فرآیند کندی در پذیرش هستند، گفت: در حال حاضر نیز دو تیم استقلال و پرسپولیس فرآیند سهامی عام شدن را در سازمان بورس طی می‌کنند و درصورتی‌‌‌که این فرآیند با سرعت انجام شود و به سهامی عام تبدیل شوند در کمیته درج فرابورس مورد بررسی قرار خواهند گرفت.  وی درباره زمان ورود این دو تیم به بازار سرمایه گفت: درباره این‌‌‌گونه شرکت‌ها نمی‌توان زمان دقیقی را اعلام کرد اما استقلال و پرسپولیس فعلا در حال طی فرآیند سهامی عام شدن نزد سازمان بورس هستند.

  احتمال جداسازی SME از بازارپایه
اسماعیل‌‌‌زاده با اشاره به اینکه این مساله دغدغه سطوح بالای مدیریتی فرابورس است عنوان کرد: این صحت دارد که چشم‌‌‌انداز فرابورس از زمان شکل‌‌‌گیری تاکنون تغییر کرده است. در حال حاضر قسمت بورس وجود دارد اما در مورد قسمت «فرا» یا OTC باید کار شود.  معاون پذیرش فرابورس ایران در بخش بعدی صحبت‌‌‌های خود از اقدامات جدید دیگری خبر داده و گفت: اکنون روی روان‌‌‌تر شدن بازار پایه و SME کار می‌‌‌کنیم و ممکن است SME کلا جدا شده و روی سامانه دیگری برود.

او با اشاره به اینکه در یک سال و نیم گذشته برای ۵۰۰ شرکت درخواست پذیرش داشتیم گفت: اما مشکل اصلی ما در عرضه اتفاق می‌‌‌افتد و به‌‌‌این‌‌‌ترتیب شرکت‌ها به لغو پذیرش می‌‌‌خورند و سیستم دچار اختلال می‌شود. معاون پذیرش فرابورس گفت: در حال ارتقای سامانه‌‌‌های پذیرش هستیم تا هم تعاملی‌‌‌تر شده و هم سرعت ارتقا افزایش یابد.  معاون پذیرش فرابورس با انتقاد از اینکه گاهی مشاوران پذیرش حتی از شرکت‌ها بازدید نمی‌‌‌کنند گفت: پیشنهادهایی در مورد تغییر سازوکار اقتصاد مشاوران پذیرش وجود دارد که امید است سازمان بورس در این زمینه مساعدت کند.  او همچنین توضیحاتی در خصوص برنامه‌‌‌های جدید فرابورس در مورد ارزیابی مشاوران پذیرش ارائه کرده و گفت: با هیات پذیرش کاری را در جهت ارزیابی ۳۶۰ درجه برای مشاوران پذیرش پیش می‌‌‌بریم. به‌‌‌این‌‌‌ترتیب مشاوران از سوی هیات پذیرش، واحد پذیرش و متقاضی ارزیابی می‌‌‌شوند و خود مشاور خودارزیابی را انجام می‌دهد. در این راستا قرار است هیات‌مدیره حمایت کند که مشاورانی که حائز رتبه‌‌‌بندی نشوند امکان کار با فرابورس را نداشته باشند.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید