بهره‌گیری از پتانسیل‌‌‌های بورس‌کالا در توسعه روابط تجاری ایران و سوریه

توسعه ارتباط میان بازار سرمایه ایران و سوریه در سفر وزیر صمت و هیات همراه به سوریه در دستورکار قرار گرفته است؛ به طوری که روز گذشته در نشستی میان رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه و رئیس بورس اوراق بهادار دمشق با محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، توافقاتی در زمینه توسعه ارتباط میان بازار سرمایه دو کشور، به‌خصوص در حوزه راه‌‌‌اندازی بورس‌کالای سوریه به کمک ایران و برقراری تجارت از این مسیر حاصل شد.
به گزارش کالاخبر، در جلسه‌‌‌ای که به میزبانی سازمان بورس سوریه با حضور رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه دمشق و رئیس بورس اوراق بهادار دمشق و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، موضوعات مختلفی در خصوص همکاری و مشارکت بازارهای سرمایه دو کشور مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت. محمدرضا پورابراهیمی، ضمن تاکید بر لزوم توسعه همکاری‌‌‌های اقتصادی دو کشور بیان کرد: هدف اصلی از برگزاری این جلسه، تلاش در جهت توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه است. البته روابط سیاسی دو کشور در سطح بسیار بالایی قرار دارد، اما روابط اقتصادی دو کشور به میزان شایسته توسعه‌ نیافته است که در این زمینه، یکی از راه‌‌‌های توسعه روابط اقتصادی، همکاری دو کشور در خصوص بازار سرمایه است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که در همکاری بازار سرمایه ایران و سوریه قابل بررسی است، تجربه و دانش زیاد نهادهای بازار سرمایه ایرانی در خصوص زیرساخت‌‌‌ها و نرم‌‌‌افزارهای مربوطه است. امکانات، ظرفیت‌‌‌ها و نرم‌‌‌افزارهای مورد استفاده در بخش‌‌‌های مختلف مدیریت بازار سرمایه ایران، فرصت بسیار خوبی فراهم کرده است تا ضمن تبادل این دانش فنی و فناوری‌‌‌های تخصصی، همکاری عمیقی بین بازار سرمایه دو کشور شکل گیرد. در این زمینه نیز طرف‌‌‌های ایرانی علاقه‌‌‌مند هستند ضمن همکاری در این موضوعات به بازار سرمایه سوریه در توسعه ابزارها و زیرساخت‌‌‌های معاملاتی کمک کنند.

  توسعه روابط از مسیر بورس‌های کالایی
پورابراهیمی تاکید کرد: موضوع دیگری که در توسعه اقتصادی دو کشور از مسیر بازار سرمایه بسیار اهمیت دارد، همکاری ایران و سوریه در زمینه بورس‌‌‌های کالایی است. ایران آمادگی خود را برای همکاری در زمینه تامین نیاز مواد اولیه صنایع سوریه از طریق بورس‌کالای ایران مطرح کرده است. همچنین بورس‌کالای ایران آمادگی کامل دارد تا با همکاری طرف‌‌‌های سوری، اقدام به تاسیس و راه‌‌‌اندازی بورس‌کالای مشترک ایران و سوریه و همچنین بورس‌کالای سوریه کند. در این نشست، رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه و رئیس بورس اوراق بهادار دمشق، هر یک ضمن استقبال از موارد مطرح‌شده به بررسی نحوه همکاری میان بازار سرمایه سوریه و ایران پرداختند و اعلام کردند که درخواست پذیرش شرکت‌های ایرانی در سوریه، در اسرع وقت و با اولویت زیاد طبق قوانین این کشور، در بورس دمشق مورد بررسی قرار می‌گیرد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید