خروج سخت بورس از ریل نوسانی

محمدشکری
کارشناس بازار سرمایه
اظهارات ضد‌ و نقیض در حوزه اقتصادی روند معاملات بازار سرمایه را تحت‌تاثیر قرار داده است. در همین راستا با توجه به یک اصل مهم در سرمایه‌گذاری مبنی‌بر ترسوبودن سرمایه می‌توان به عمق فاجعه اتفاقاتی که این‌روزها در بازار سهام رخ می‌دهد پی برد. در حالی که شواهد نشان می‌دهد بازارسرمایه یکی از امن‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می‌شود، عدم‌ثبات در تصمیمات سیاستگذاران اقتصادی عملا راه ورود سرمایه‌گذاران را به این بازار بسته است.
این شرایط در هفته‌های اخیر با شدت بیشتری داد و ستدها را تحت‌تاثیر عوامل منفی قرار داده به‌طوری که هم‌اکنون خروج بازار از ریل نوسانی به امری محال تبدیل شده است. از این‌رو معامله‌گران بورسی با توجه به عدم‌دسترسی به اطلاعات، قوانین و دستورالعمل‌های احتمالی اقتصادی رغبتی برای سرمایه‌گذاری ندارند.گرچه بازارهای موازی نیز از نظر بازدهی چشم‌انداز روشنی برای سرمایه‌گذاران ندارند اما این شرایط در بازار سهام نمود بیشتری پیدا کرده است. غیر قابل پیش‌بینی بودن تصمیمات سیاستگذاران و متعاقبا غیرممکن شدن خواندن دست بازار؛ دو آفت بزرگ بورس‌بازان است به‌گونه‌ای که شاهد از رونق‌افتادن معاملات و خروج پول‌های حقیقی هستیم.

تجربه نشان می‌دهد برای به حداقل رساندن ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سهام با توجه به این شرایط سرمایه‌گذاران نمی‌توانند سمت سودهای کوتاه‌مدت سوق پیدا کنند. بهره‌مندی از سودهای کوتاه‌مدت که در یکی دو سال اخیر به‌شدت باب شده است در حال‌حاضر برگی سوخته است.

حتی تحلیلگران بازار نیز زیر سایه شرایط حاکم بر اقتصاد و سیاستگذاری‌‌هایی که انقضای یک روزه دارند، نمی‌توانند از روند معاملات، پیش‌بینی دقیقی داشته باشند. به‌رغم اینکه حرکت بازارسرمایه در هفته‌های اخیر امیدی را که به‌سختی به‌دست آمده بود به شدت بی‌رمق ساخته است اما روز گذشته شاخص‌کل پس از عبور از فراز و نشیب هفته‌های قبل وارد مدار صعودی شد تا در نهایت اخبار مثبت دیروز درباره افزایش سرمایه دو نماد پر طرفدار، شاخص‌کل را با ۲۰ هزار و ۱۹۲واحد افزایش در جایگاه پر حاشیه یک‌‌‌میلیون و ۴۰۷ هزار واحدی قرار دهد.  

البته در این میان نباید از این مهم گذشت که چشم بازار سرمایه همچنان به بازار ارز است و مخابره هر سیگنالی از آن‌سوی بازار روند داد و ستدهای بورسی را نیز وارد فاز جدیدی از تغییرات می‌کند. این در حالی است که گزارش‌های ۶ماهه منتشر‌شده شرکت‌های بورسی بر روی سایت کدال، گزارش‌های امیدوارکننده‌ای است. با این حال بازار نسبت به اخبار خارج از حوزه واکنش محکم‌تری نشان می‌دهد تا عوامل اثرگذار درونی. بازگشت شاخص‌کل به کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد فرصت جدیدی برای آرام شدن جو روانی حاکم بر بازار است، اما از سویی با توجه به اینکه بارها شاخص به‌دنبال برخی دستورالعمل‌ها در این کانال نتوانسته نیمه بالای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را به‌دست آورد، نمی‌توان انتظار خیز جدی از قیمت سهام را داشته باشیم.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید