تاثیر نرخ ارز بر معاملات بورس کالا

دنیای‌اقتصاد : بورس کالا در مهرماه شرایط آرامی داشت؛ آن‌‌‌هم در وضعیتی که نوسان بهای ارز و در جا زدن آن در کانال قیمتی ۲۷هزار تومان، پتانسیل خریدهای هیجانی را از بازار دریغ کرده بود و شاهد آرامش بنیادین و مطلوبی در مهم‌ترین بازار کالایی کشور بودیم.
این در حالی بود که جریان غالب در بازارهای جهانی با محوریت بهای نفت‌خام، محصولات پتروشیمیایی، فلزات و حتی فولاد با جریان صعودی همراه بود، اما محرک بزرگی برای رشد تقاضا در بورس کالا به شمار نرفت. این مطلب نشان می‌دهد که ذهنیت‌‌‌های تورمی در بین خریداران اصلی مواد اولیه چندان برجسته نیست که خود داده مثبت و مهمی محسوب می‌شود؛ ولی نمی‌توان منکر روند صعودی بسیاری از قیمت‌ها در بازار داخلی مواد اولیه و بورس کالا بود. در هر حال، اوضاع کلی در مهرماه در بازارهای کالایی با ماه‌‌‌های قبل تفاوت جدی داشت که نشان می‌دهد اهمیت نرخ ارز آزاد در تصمیم‌‌‌سازی‌‌‌های اهالی بازار و تولیدکنندگان بسیار جدی بوده است.

آمارها نشان می‌دهد، طی مهرماه سال‌جاری، ۷میلیون و ۲۲۲هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۳هزار میلیارد تومان در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفته است. این در حالی است که طی شهریورماه سال‌جاری، ۸میلیون و ۶۲هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۳هزار میلیارد تومان در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که آمار شهریورماه نسبت به مردادماه به ترتیب رشد ۷۰ و ۴۹ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد. همین ارقام نشان می‌دهد که حجم کل دادوستد در بازار فیزیکی بورس کالا در مهر نسبت به شهریور، افت ۱۰درصدی داشته که یک داده بسیار مهم در این بازار است، اما ارزش معاملات تغییر محسوسی نداشته است؛ گویی متوسط قیمت در این بازه زمانی چیزی نزدیک به همین ارقام رشد کرده است.

در هر حال، آمارها حکایت از آن دارد که حجم خرید مواد اولیه در بورس کالا کاهشی بوده و افت محسوس ۱۰درصدی داشته است و از هم‌‌‌اکنون باید منتظر اثرات این تغییر در بسیاری از‌ سازوکارهای معاملاتی باشیم. افت حجم معامله مواد اولیه یا محصول در بورس کالا داده بسیار نگران‌‌‌کننده‌ای است و شاهدی قدرتمند از پتانسیل ایجاد رکود در اقتصاد کشور محسوب می‌شود و نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن عبور کرد.

در شهریورماه معامله‌‌‌گران ۵میلیون و ۱۹۷هزار گواهی سپرده کالایی به ارزش ۳۲۷میلیارد تومان را دادوستد کردند. در مهرماه بیشترین حجم معاملات به گواهی سپرده زعفران تعلق گرفت؛ سکه طلا نیز بیشترین ارزش معاملات در بازار گواهی را به خود اختصاص داد. همچنین در این ماه، در بازار مشتقه بورس کالای ایران ۴۷۷هزار قرارداد آتی به ارزش بیش از ۱۱۱۰میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

  وضعیت آماری معاملات بازار فیزیکی در شهریورماه
به گزارش کالاخبر، تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، طی ماه گذشته میزبان معامله ۵میلیون و ۵۴۱هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۲۹۱هزار میلیارد ریال بود. این در حالی بود که در این بازه زمانی ۷میلیون و ۲۲۲هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۳۳هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت. در این تالار ۳میلیون و ۹۹۳هزار تن سیمان، یک‌میلیون و ۲۲۶هزار تن انواع فولاد، ۲۱۵هزار تن سنگ‌آهن، ۴۹هزار تن آهن اسفنجی، ۲۶هزار و ۴۴۵تن انواع مس، ۲۳هزار و ۹۴۰تن آلومینیوم، ۲۱هزار و ۸۷۰تن روی، ۲هزار تن کک، ۵۸۰تن کنسانتره مولیبدن، ۶۹تن کنسانتره فلزات گرانبها و ۶۷کیلوگرم شمش طلا از سوی مشتریان خریداری شد.

همچنین در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران طی مهرماه افزون بر یک‌میلیون و ۶۵۰هزار تن انواع کالا به ارزش ۲۳۵هزار میلیارد ریال در دو بخش داخلی و صادراتی معامله شد.  در این تالار بالغ بر ۴۱۹هزار و ۷۹۶تن انواع قیر، ۳۲۸هزار و ۸۷۲تن انواع مواد پلیمری، ۱۴۰هزار و ۴۵۱تن مواد شیمیایی، ۱۳هزار و ۹۵۵تن روغن، ۶هزار تن سلاپس واکس و ۵۰۱هزار تن وکیوم‌باتوم به فروش رسید. از دیگر کالاهای معامله‌شده در این تالار می‌توان به دادوستد ۸۳هزار و ۲۰۰تن گوگرد، ۸۸۵تن عایق رطوبتی و ۱۵۵هزار تن لوب‌کات اشاره کرد.

یک‌هزار و ۳۰۰کیلوگرم زعفران رشته‌ای نیز در تالار کشاورزی بورس کالای ایران دادوستد شد. بازار فرعی بورس کالای ایران نیز طی مدت یادشده معامله ۳۰هزار و ۸۶۰تن انواع کالا را تجربه کرد.

  آخرین وضعیت بازار گواهی سپرده در بورس کالا
در جریان معاملات مهرماه سال ۱۴۰۰ معامله‌گران تعداد ۵میلیون و ۱۹۶هزار و ۷۸۹گواهی سپرده کالایی را به ارزشی بالغ بر ۳۲۷۰میلیارد ریال دادوستد کردند. در این ماه مدال طلای حجم معاملات به گواهی سپرده زعفران و ارزش معاملات به سکه طلا رسید. در جریان معاملات ماهی که گذشت، بیشترین حجم و ارزش معاملاتی متعلق به زعفران نگین بود؛ به گونه‌ای که تعداد ۲میلیون و ۶۵۷هزار و ۴۷۵گواهی سپرده زعفران نگین به ارزش بیش از ۶/ ۴۱میلیارد تومان بین بازیگران بازار دست به دست شد تا این دارایی پایه در جایگاه نخست به لحاظ حجم معاملات قرار گیرد، اما جایگاه نخست ارزش معاملات همچنان متعلق به سکه طلاست.

سکه طلا در این بازار، مدال نقره معاملات ماهانه را کسب کرد؛ به طوری که طی مهرماه امسال ۲میلیون و ۴۱۳هزار گواهی سپرده سکه طلای تحویل یک‌روزه مورد معامله قرار گرفت و ارزشی بالغ بر ۲۸۲میلیارد تومان برای آن رقم خورد.

طی مهرماه گذشته، معامله‌گران در دو نماد معاملاتی انبارهای سحرخیز و طلای سرخ، تعداد ۱۰۰هزار و ۲۴۴گواهی سپرده زعفران پوشال را خرید و فروش کردند تا ارزشی بیش از ۲/ ۱میلیارد تومان برای دارایی پایه یادشده ثبت شود. بر اساس این آمارها، زعفران پوشال به لحاظ حجم و ارزش معاملات در رده سوم جدول معاملات مهرماه قرار گرفت. آمارها حاکی از آن است که در دوره زمانی مورد بررسی، ۴۰۲۵گواهی سپرده پسته فندقی و بادامی انبارهای مه‌ولات و سبزدانه معامله شده و ارزش ۵/ ۷میلیارد ریالی را رقم زده است. معامله ۵۳۲۹گواهی سپرده زیره‌سبز انبارهای دانش، کیمیابذر و مینوبذر نیز ارزشی بیش از ۱/ ۵میلیارد ریال را به ثبت رساند. معامله ۱۶هزار و ۷۱۶گواهی سپرده برنج طارم نیز ارزشی نزدیک به ۶/ ۶میلیارد ریال را در پی داشت.

  بازار آتی بورس کالا در مهرماه
در جریان معاملات هفتمین ماه سال ۱۴۰۰، معامله‌گران در بازار مشتقه بورس کالای ایران ۴۷۶هزار و ۸۱۹قرارداد آتی را به ارزش بیش از ۱۱۱۰میلیارد تومان منعقد کردند.

در مهرماه سال‌جاری تعداد ۴۳۲هزار و ۸۳۰قرارداد آتی زعفران نگین به ارزش بیش از ۹۲۷میلیارد تومان برای تحویل در دو سررسید آبان و دی منعقد شد.

معامله‌گران ۷هزار و ۶۹۰قرارداد آتی زعفران پوشال به ارزش ۱۱میلیارد تومان را برای تحویل آبان‌ماه امسال ثبت کردند. همچنین در مهرماه ۱۷۴قرارداد آتی پسته تحویل مهر و آذرماه ۱۴۰۰ به ارزش بیش از ۲/ ۳میلیارد تومان ثبت شد. همچنین در این ماه، ۱۵۳قرارداد آتی زیره‌سبز با دوره تحویل مهر و آذرماه به ارزش بیش از ۳/ ۱میلیارد تومان منعقد شد. به‌علاوه، ۲۲هزار و ۳۸۶قرارداد آتی نقره برای سررسیدهای مهر، آبان و آذر در حالی منعقد شد که ارزش ۷/ ۴۵میلیارد تومانی برای این دارایی پایه رقم خورد. انعقاد ۱۳۵هزار و ۸۶قرارداد آتی صندوق طلا با دوره تحویل مهر، آبان، آذر و بهمن‌ماه نیز به ارزش بیش از ۱۲۱میلیارد تومان به ثبت رسید.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید