کمیسیون بورس آمریکا کوین بیس را تهدید به شکایت کرد

مدیرعامل صرافی کوین‌بیس می‌گوید کمیسیون بورس آمریکا آنها را تهدید کرده است که اگر بخش وام‌دهی را به بازار خود اضافه کنند از آنها شکایت خواهد کرد. ظاهرا کمیسیون بورس درباره دلایل این موضوع صحبتی نکرده است.
به گزارش ارز دیجیتال، برایان آرمسترانگ، مدیرعامل کوین بیس، با انتشار رشته‌توییت بلندی فاش کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا این صرافی را تهدید کرده و گفته است که در صورت راه‌اندازی امکانات مربوط به وام‌دهی و کشت سود (Yield Farming) از آنها شکایت می‌کند.  کشت سود به‌معنای تزریق نقدینگی به پلت‌فرم‌های دیفای است. به این صورت که افراد داوطلب، نقدینگی موردنیاز پلت‌فرم‌های وام‌دهی یا صرافی‌های غیرمتمرکز را از طریق استخرهای نقدینگی (liquidity pool) تامین کرده و به عنوان پاداش، بخشی از کارمزدهای جمع‌آوری‌شده را دریافت می‌کنند.

کوین بیس پیش از این قصد داشت یک محصول کشت سود راه‌اندازی کند و قرار بود تا چند هفته دیگر هم به مرحله عرضه نهایی برسد. کاربران این بخش جدید می‌توانستند با روش کشت سود از طریق وام‌دهی در ارزهای منتخب خود سرمایه‌گذاری کرده و سود سرمایه‌گذاری دریافت کنند. از ابتدا قرار بود پرداخت سود تنها با استفاده از یو‌اس‌دی کوین (USDC) انجام شود.

کوین بیس پس از برخورد با کمیسیون بورس متوجه شد که این محصول جدید به عنوان یک اوراق بهادار ثبت‌نشده در نظر گرفته می‌شود. آرمسترانگ ادعا می‌کند که این نهاد نظارتی به آنها توضیح نداده که چگونه چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است.  این در حالی است که کمیسیون بورس آمریکا مدارک زیادی را از کوین بیس دریافت کرده و خواسته است تا کارمندان این شرکت در رابطه با برخی موضوعات شهادت دهند.  آرمسترانگ گفته است: آنها به ما نگفتند که چرا تصور می‌کنند این محصول اوراق بهادار است و به‌جای آن احضاریه‌ای برای دریافت یکسری مدارک تنظیم کردند، خواستند تا کارمندان ما شهادت دهند و سپس گفتند که اگر این محصول را راه‌اندازی کنیم از ما شکایت خواهند کرد و هیچ توضیحی هم در رابطه با این موضوع ارائه نکردند.  اکنون نهاد مسوول نظارت بر اوراق بهادار آمریکا گفته است که اگر کوین‌بیس محصول کشت سود خود را راه‌اندازی کند این صرافی را به دادگاه می‌کشاند.  پائول گریوال، معاون حقوقی صرافی کوین‌بیس‌ با انتشار مطلبی گفت که این شرکت اخطاریه‌ای را از طرف کمیسیون بورس دریافت کرده که در آن ماهیت اتهامات آنها شرح داده شده است.  گریوال افزود که ارائه دفاعیه کتبی به این نهاد دولتی کار بیهوده‌ای است، چرا که این صرافی دقیقا نمی‌داند چطور ممکن است با شکایت کمیسیون بورس روبه‌رو شود.  گریوال گفته است: کمیسیون بورس بارها از صنعت ما خواسته تا با آنها در ارتباط باشیم. ما این کار را انجام دادیم. اما امروز تنها چیزی که می‌دانیم این است که بدون اطلاع از دلیل این موضوع، فقط می‌توانیم وام‌دهی را برای همیشه از بازار حذف کنیم یا اینکه منتظر شکایت [کمیسیون بورس] باشیم.

    برخورد ناعادلانه قانون‌گذاران
سردرگمی کوین‌بیس به این خاطر است که تعدادی از شرکت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال سال‌هاست که خدماتی نظیر وام‌دهی و کشت سود را به کاربران خود ارائه می‌دهند. این شرکت تصور می‌کند که قانون‌گذاران با آنها رفتاری ناعادلانه داشته‌اند.  معاون حقوقی صرافی کوین بیس می‌گوید: دیگر شرکت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال سال‌هاست که محصولات وام‌دهی خود را در بازار عرضه کرده‌اند و محصولات وام‌دهی جدیدی هم اخیرا و در ماه گذشته راه‌اندازی شده است.  آرمسترانگ گفته است که چنین اقدامی به‌جای محافظت از سرمایه‌گذاران به آنها آسیب می‌زند، چراکه به نظر می‌رسد مردم به‌‌خاطر کسب سود از ارزهای دیجیتال خود «بسیار خوشحال» هستند.  وی افزود: اگر این موضوع با مراجعه به دادگاه و محکوم‌شدن کمیسیون بورس خاتمه یابد، شاید صنعت ارز دیجیتال بتواند در نهایت شفافیت قانونی موردنظر خود را به دست آورد و این نهاد دولتی را مجبور کند تا چارچوب قانونی مشخصی برای ارزهای دیجیتال ارائه دهد.  به‌گفته آرمسترانگ، گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس آمریکا، تنها قانون‌گذاری است که پس از عرضه عمومی سهام کوین‌بیس در اواسط آوریل‌(فروردین) حاضر به ملاقات با او در واشنگتن نشده است.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید