سردرگمی با هسته خسته

ضعف هسته معاملاتی سال‌هاست که به دغدغه اصلی فعالان بازار سهام تبدیل شده است. سامانه‌ای که سال‌ها پیش و بر مبنای شرایط روز طراحی شد و حال با توجه به افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه میان صاحبان نقدینگی، جوابگوی حجم متقاضیان نیست و در اغلب روزها با مشکلات عدیده مواجه است. این مهم در کنار عدم ارتقای سامانه‌های آنلاین کارگزاری‌ها سبب تزریق هیجان به کلیت بازار سهام و در نهایت سردرگمی معامله‌گران شده است؛ اما سیاست‌گذار همچنان منفعل عمل می‌کند.
هسته معاملاتی دیروز نیز مشکل داشت و از ابتدای صبح صدای سهامداران را درآورد. یکی از کاربران فضای مجازی که از لحن توییتش معلوم بود عصبانی است و به خاطر اختلال به وجود آمده نمی‌تواند معامله کند، نوشت: «دیگه اگه هسته درست کار کنه باید تعجب کنیم. ۶ دفعه اُردر (درخواست) عوض کردم زیرقیمت بازار. انگار نه انگار. معلوم نیست این کیه که داره شبندر و شگویا درو میکنه. ما چرا اُردرهامون انجام نمیشه؟»‌ عظیم ثابت، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه بود که به اختلال‌ هسته معاملاتی واکنش نشان داد و نوشت: «الان یکی از ریسک‌های اصلی بازار همین هسته خسته است؛ واقعا همه ارکان بازار از شورای بورس گرفته تا بقیه، باید با تمام توانمون تلاش کنیم این مشکل را برطرف کنیم تا بازار نرخ‌های واقعی را در لحظه نشان بدهد.»

ملانصرالدین بازار سرمایه
«ایرانیان خارج‌نشین وارد بورس می‌شوند»؛ این خبری بود که دیروز معاون اقتصادی وزیر امور خارجه داد. او گفت مطمئن است ایرانیان خارج از کشور به شدت به کشورشان علاقمند هستند و می‌توانند در این مقطع حساس اقتصادی و به ویژه در سال جهش تولید در این نهضت مشارکت داشته باشند. یکی از سهامداران در واکنش به این اتفاق، حکایت ملانصرالدین را نقل کرد و نوشت: «حکایت ملانصرالدین شده، از یک طرف آنلاین‌ها دسترسی خارج از ایران را مسدود کردن از طرف دیگه ایرانی‌های خارج از ایران را دعوت به سرمایه‌گذاری در بورس میکنن.»

کنفرانس‌های بی‌خاصیت
یکی از سوژه‌های پربحث دیروز توییتر، کنفرانس پتروشیمی نوری و رمپنا بود. آن‌طور که کاربران می‌گویند این دو شرکت به سوالات سهامداران خود پاسخ سر بالا دادند. یکی از کاربران از کنفرانس پتروشیمی نوری با عنوان «اتفاق زشت» یاد کرد و نوشت: «این شرکت در کنفرانس خود و در جواب سوالات پرسیده شده، اکثر پاسخ‌ها را به سایت کدال ارجاع داده است. به نظر می‌رسد پاسخ‌دهندگان قصد تمسخر سرمایه‌گذاران را داشته‌اند یا درگیر دعوای خانوادگی و شخصی بوده‌اند که اینقدر با بی‌مسوولیتی به سوالات پاسخ داده‌اند.»

بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه هم به کنفرانس رمپنا انتقاد کرد و گفت جواب‌های آنان همان «خودت بمال» وزیر سابق بهداشت است: «جواب رمپنا به سوالات کنفرانس مصداق همان «خودت بمال» وزیر سابق بهداشت است. اگر قرار بود خودمان همه اطلاعات را در کدال بررسی کنیم پس چرا کنفرانس برگزار شده؟» این پست صمدی هم بسیار لایک خورد و هم بسیار بازتاب داشت. یکی از کاربران زیر پست انتقادی صمدی نوشت: «این کار را نوری هم انجام داد، شبندر هم انجام داد. کلا داره باب میشه. من توییت کردم، دوستانی آمدن گفتن که سوالات تکراری است، در کدال هست برید نگاه کنید. اگر سازمان بورس جلوی این کار رو نگیره، کلا کنفرانس همه شرکت‌ها به این سمت حرکت می‌کنه.» یکی دیگر از کاربران توییتر نیز در همین باره نوشت: «از شبندر پرسیدن ارزش جایگزینی پالایشگاه چند دلار است و ایشان در پاسخ فرمودند: تاکنون اقدامی برای محاسبه ارزش جایگزینی انجام نشده است. بندگان خدا حتی به خودشون زحمت ندادند سرچ کنند و پاسخ دهند. البته مطمئنم که جواب سوال را به‌طور دقیق می‌دانند. شفافیت در پاسخ‌دهی ما را کشته است.»

    


منبع خبر: دنیای اقتصاد

این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید