«پیزد» در تابلوی دوم فرابورس ایران جا خوش کرد

گروه شرکت‌ها : ۱۰ درصد از سهام شرکت صنایع یزد تایر با بیش از سه دهه فعالیت در حوزه تولید تایر در کشور روز چهارشنبه در تابلوی فرابورس ایران درج و عرضه شد. به این ترتیب سهام این شرکت در نماد معاملاتی «پیزد» و با مشارکت ۳ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۲۰۸ کد معاملاتی و با قیمت ۴۰ هزار و ۳۵۳ ریال کشف قیمت شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» این شرکت دارای ۵۱۰ میلیون سهم بوده که روز مذکور ۵۱ میلیون سهم آن روی تابلوی دوم فرابورس عرضه شد. بررسی ترکیب سهامداران عمده نیز نشان می‌دهد مجتمع صنعتی آرتاویل تایر با بیش از ۶۱ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۳۶ درصد و آستان قدس رضوی با بیش از ۲‌درصد از سهام این شرکت مهم‌ترین سهامداران «پیزد» محسوب می‌شوند.
به گزارش «دنیای اقتصاد» شرکت تولیدی یزد تایر با در اختیار داشتن سهم ۲۲ درصدی از کل تولید تایرهای سواری و وانتی رادیال به میزان ۴ میلیون حلقه تولید در سال قصد دارد تا سال ۱۴۰۴ میزان تولید سالانه خود را به ۵۰ هزار تن برساند و ۱۰ درصد از بازارهای جهانی و ۲۰ درصد از سهم بازار داخل را در اختیار بگیرد.

این شرکت تنها تولیدکننده ایرانی تایر محسوب می‌شود که با حق استفاده از برند Vredestein هلند روی تایرهای رادیال خود فعالیت می‌کند. یزد تایر در طرح توسعه ظرفیت تولید خود در سه فاز میزان تولید خود را از ۷ هزار حلقه در روز به ۱۵ هزار حلقه افزایش داده است. این شرکت در فاز اول میزان تولید خود را از ۷ هزار حلقه به ۹ هزار حلقه افزایش داد و در فاز دوم با رشد ۳ هزار حلقه در روز روبه‌رو شد و در نهایت میزان تولید را به ۱۵ هزار حلقه در روز افزایش داده است که جهشی در حوزه تولید این شرکت محسوب می‌شود. یزدتایر با فعالیت بیش از ۲۶۰ نمایندگی فروش در سراسر کشور برای توزیع مویرگی محصولات تولیدی این شرکت باعث توسعه بازار داخلی این شرکت شده است. با این حال یزد تایر در حوزه بازارهای خارجی نیز فعالیت گسترده‌ای انجام داده و دارای بیش از ۱۰ نمایندگی فروش در خارج از کشور است.

این شرکت تنها شرکت ایرانی است که دارای کارخانه بازیافت تایرهای فرسوده بوده که این اقدام در راستای مسوولیت‌های اجتماعی آن است. بر همین اساس کارخانه مذکور برای بازیافت تایرهای فرسوده با نام شرکت فرآورلاستیک ایساتیس راه‌اندازی شد که سالانه می‌تواند ۴۵ هزار تن ضایعات لاستیک فرسوده را جمع‌آوری و به ریکلیم و پودر لاستیک تبدیل کرده که در چرخه محصول به‌عنوان ماده اولیه در تولید صنایع قیرسازی، قطعات لاستیکی، تایرسازی، بلوک و آجر سیمانی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.  پشتیبانی تکنولوژیک درازمدت شرکت‌های مدرن اروپایی برای محصولات رادیال به‌عنوان مثال اخذ تکنولوژی از شرکت فردشتاین هلند یا IRIC ژاپن برای محصولات دوچرخه‌ای و موتوری و تلاش برای استفاده از دانش روز فنی، باعث شده یزدتایر در لیست تامین‌کنندگان تایر مورد نیاز تمام خودروسازان کشور باشد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید