دلار کماکان بالا می‌رود/بورس آسیا و آمریکا رشد کرد؛ یورو همچنان شکننده

به گزارش سایت طلا  از رویترز، بورس چین با جبران کاهش اولیه ۰.۶ درصد افزایش پیدا کرد. بورس استرالیا ۰.۳۷ درصد بالا رفت و شاخص نیکی ژاپن نیز با افزایش ۰.۹۵ درصدی مواجه شد. شاخص یورو استاکس ۵۰ با رشد ۰.۶۵ درصدی همراه بود؛ شاخص DAX آلمان ۰.۶۷ درصد رشد داشت و اف‌تی‌اس‌ای نیز ردش ۰.۷۴ درصدی را تجربه کرد.

با این حال، بدنبال انتشار داده‌های ناامید کننده از آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا، قیمت یورو در مقایسه با دلار پایین‌ترین سطح خود را در سه سال اخیر تجربه کرد؛ همین امر موجب شد تا این باور قوت بگیرد که منطقه یورو در مواجهه با شوک‌های خارجی بیشتر از حد تصور آسیب پذیر است. چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان هنوز تحت تاثیر از محدودیت‌های مسافرتی اعمال شده در راستای مهار کرونا، برای فعال کردن بخش تولید خود تقلا می‌کند.

بورس آمریکا امروز (چهارشنبه) در منطقه آسیا با رشد ۰.۳ درصدی مواجه شد. شاخص S&P روز گذشته و پس از انتشار بیانیه شرکت اپل مبنی بر کاهش فروش این شرکت به دلیل توقف زنجیره تولید در چین، ۰.۲۹ درصد کاهش یافت. براساس اعلام کمیسیون بهداشت ملی چین،  یک هزار ۷۴۹ مورد جدید مبتلا به کرونا گزارش در این کشور گزارش شده که در مقایسه با روز پیش از آن کاهش داشته و از ۲۹ ژانویه تاکنون کمترین تعداد مبتلایان روزانه محسوب می‌شود.

آمار تلفات در چین به بیش از ۲ هزار نفر رسیده و کرونا در حال حاضر راه خود را به ۲۴ کشور جهان باز کرده است. در بازار ارز، هر یورو ۱.۰۷۹۸ دلار معامله شد. در بازار داخلی چین، هر یوآن با اندکی کاهش ۷.۰۱۳۶ دلار خرید و فروش شد.

نفت خام و برنت آمریکا هر دو با افزایش بیش از یک درصدی به ترتیب هر بشکه ۵۲.۶۳ و ۵۸.۳۹ دلار معامله شدند. این در حالی است که کاهش تولید نفت لیبی نگرانی‌های ناشی از تضعیف تقاضای چین را برای کالاهای اساسی خنثی کرده است.

انتظارات مبنی بر توافق اوپک و متحدانش شامل روسیه برای کاهش تولیدات نفت، می‌تواند از قیمت ها حمایت کند. این گروه که با عنوان اوپک پلاس شناخته می شود، ششم مارس (۱۶ اسفندماه)  در وین تشکیل جلسه خواهد داد.

همچنین  انتظار می‌رود پیامدهای برگزیت به تدریج بر روی اقتصاد انگلیس و کشورهای اروپایی آشکار شود، هر چند که انتظار نمی‌رود بانک مرکزی اروپا دست کم در کوتاه مدت تغییر زیادی در سیاست‌های پولی خود ایجاد کند. اقتصاد انگلیس به تدریج در حال وارد شدن به رکود است تا جایی که مرکز آمار انگلیس رشد اقتصادی این کشور در ماه دسامبر را تنها ۰.۱ درصد اندازه‌گیری کرده است.

از سوی دیگر به دنبال افزایش تعرفه روی محصولات ایرباس از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد و تهدید وزارت خزانه داری این کشور به اعمال تعرفه های بیشتر بر روی محصولات اروپایی درصورت نرسیدن به توافق تجاری، یورو بیش از پیش در موقعیتی ضعیف قرار گرفته است. هم‌چنین نگرانی‌ها از تاثیرگذاری ویروس کرونا بر روی رشد اقتصادی‌منطقه یورو باعث شده است تا ارز واحد اروپایی ضربه دیگری دریافت کند.  

جونیچی ایشی کاوا، استراتژیست ارشد بازار ارز در موسسه" آی جی سکیوریتیز" گفت: یورو اکنون در کانال مهمی قرار دارد و به نظر نمی‌رسد در کوتاه مدت شانسی برای تقویت محسوس در برابر دلار داشته باشد چرا که از نظر بنیادی شرایط منطقه یورو بد تر شده است.

خبرگزاری بلومبرگ از برنامه ریزی مقامات چینی برای تزریق نقدینگی بیشتر به بازارها در صورت لزوم خبر داده است. بانک مرکزی چین نیز برای جلوگیری از ریزش بیش‌تر بازارها به تزریق بیش از ۲۴۰ میلیارد دلار نقدینگی اقدام کرده که این اقدام اندکی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است. پیشتر شکسته شدن محدوده مقاومتی مهم هفت یوانی در برابر هر دلار موجب نگرانی از ریزش بازارهای مالی در چین شده بود.

مو سیونگ، تحلیل گر بازار ارز در بانک مرکزی سنگاپور گفت: یک نوع جنگ احساسی در معاملات به چشم می‌خورد که در ان معامله گران نمی‌توانند نگرانی خود را مخفی نگه دارند. خیلی مهم است که چین برای حمایت از اقتصادش چه کاری انجام دهد و حمایت قوی باعث خواهد شد تا بازارها مجددا اوج بگیرند.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۱۴ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۳۴۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۱۷۱ دلار اعلام شد.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با افت ۰.۰۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۹۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۵ درصد پایین رفت و با رفتن به کانال ۱.۰۷  به ۱.۰۷۹۵ دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل ۱.۳۲۴۵ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۹۱۲ دلار سنگاپور مبادله شد.

تحلیل‌گران بانک "میتسوبیشی" ژاپن در یادداشتی نوشتند: با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو از جمله آلمان و فرانسه، بانک مرکزی اروپا احتمالا ناچار به اتخاذ سیاست‌های انبساطی بیشتری خواهد بود و این مساله می تواند  یورو را بیش از پیش رو به پایین سوق دهد.

انتظار می‌رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شرکت‌های بزرگ خارجی در چین آغاز شود. خودروسازی تویوتا اعلام کرده است تولیدات خود را در چین از هفته دیگر مجددا آغاز خواهد کرد. با این حال هنوز بسیاری از پروازهای بین المللی به چین متوقف هستند.

ریچارد گریس، کارشناس بازار در بانک"کامن ولث" گفت: ریسک کاهش بیشتر رشد اقتصادی چین روی همه چیز سایه افکنده است. با توجه به این‌که اقتصاد چین ۱۷ درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان را بر عهده دارد، ریسک تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد این کشور کاملا معامله‌گران را نگران کرده است.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۲۳ درصد افزایش به ۱۱۰.۰۴۵۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۹۲۱ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۰۳۴ یوان چین اعلام شد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید