فروش اموال دولت در بورس، حرکت به سمت اقتصاد مردمی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: فروش سهام ۲۰ هزار میلیارد تومان از اموال دولت در قالب صندوق های قابل معامله در بورس نوعی مردمی‌سازی اموال دولتی است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از تسنیم، دکتر شاپور محمدی در مورد فروش  اموال دولتی در قالب صندوق های قابل معامله در بورس گفت، این مسئله شاید بیشتر مردمی سازی باشد چرا که این نوع از سهام به بخش یا شخص خاصی فروخته نمی‌شود وعموم مردم و هرکس با کد ملی خود می‌تواند سهام مشخصی را با تخفیف خریداری کند.

رئیس سازمان بورس گفت: این کار دو مزیت دارد، اول همه مردم می‌توانند در این روند شرکت کنند و در نتیجه یک نوع مردمی سازی صورت می‌گیرد. دوم فروش سهام با تخفیف است که باعث می شود اگر بازار دچار نوسان شود مردم ضرر نکنند.

به گفته دکتر محمدی، این دو مسئله باعث می‌شود فروش سهام اموال دولت در قالب صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) سیاست مناسبی باشد.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد، البته این بدین معنا نیست که دولت نمی‌تواند این اموال را به شیوه قبلی به فروش برساند اما این یک سیاست مکملی است در کنار دیگر سیاست های دولت که می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

اخیرا وزیر اقتصاد در نشست بررسی راهکارهای مولد سازی اموال دولتی اعلام کرده بود پیشنهاد مولد سازی ۵۰ هزار میلیارد تومانی ذکر شده در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ از طریق بورس اوراق بهادار و یا با قیمت گذاری کارشناسان رسمی دادگستری و در نهایت افراز املاک صورت خواهد گرفت.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید