ویروس مرموز چینی بازارهای جهانی را از پا می اندازد؟

به گزارش بلومبرگ، گروه مالی گلدمن ساکس اعلام کرد: اگر ویروس جدید چینی مانند ویروس اپیدمی سارس در سال 2003 میلادی همه گیر شود، بازار جهانی نفت آسیب خواهد دید.

گلدمن ساکس افزود: این ویروس که از ووهان چین به سایر شهرها و کشورهای جهان سرایت کرده، می تواند موجب کاهش 260 هزار بشکه در روز تقاضای جهانی نفت در سال 2020 شود. سوخت جت حدود دو سوم این کاهش تقاضا را تشکیل خواهد داد.

اپیدمی شدن این ویروس همچنین می تواند قیمت جهانی هر بشکه نفت را با افت 2.90 دلاری روبرو کند.

این ویروس نگرانی های زیادی را در بین فعالان بازارهای سرمایه و بورس ایجاد کرده است به خصوص  در شرایطی که صدها میلیون نفر برای سفرهای داخلی و خارجی در آستانه سال جدید چینی آماده می شوند.

یک تحلیلگر ارشد گروه مالی گلدمن ساش در این باره گفت: در حالی که واکنش اوپک در طرف عرضه و تولید می تواند موجب محدود شدن تاثیر چنین شوکی در طرف تقاضا شود ولی نااطمینانی اولیه درباره تبعات گسترش این ویروس می تواند موجب افت فراتر از انتظار قیمت جهانی نفت گردد.

این احتمال وجود دارد که نوسانات قیمت نفت طی هفته های آینده افزایش یابد. این در شرایطی است که نگرانی های زیادی نسبت به اختلال تولید و عرضه از سوی لیبی ایران و عراق وجود دارد.

زمانی که ویروس سارس به یک اپیدمی تبدیل شده بود، قیمت سوخت جت در سنگاپور نسبت به سایر مناطق با افت محسوسی روبرو شد. سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی نیز برآورد کرده است که در دوران گسترش سارس، ترافیک هوایی در خطوط آسیایی با افت 8 درصدی روبرو شده است.


منبع خبر: سایت طلا

این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید