رشد ۱۰ برابری سهم ایران از تجارت زعفران با راه‌اندازی «اوسک»

احسان مصطفوی‌نژاد، کارشناس ارشد و فعال بازار زعفران در گفت‌وگو با «ایرنا» از راه‌اندازی سازمان جهانی تولید و صادرات زعفران از سوی ایران خبر داد و اظهار کرد: به منظور مدیریت بهتر تولید و صادرات زعفران از سوی ایران که بیش از ۹۰ درصد تولید این محصول در اختیار کشورمان است، نیازمند سازمانی جهانی همچون اوپک هستیم که با تحقق این رویداد مهم و ملی، سهم ایران از تجارت جهانی زعفران حداقل ۱۰ برابر می‌شود. مصطفوی‌نژاد افزود: سال‌هاست که از سوی مسوولان مختلف کشور اعلام می‌شود که از حدود ۸ میلیارد دلار ارزش تجارت زعفران در دنیا، سهم ایران تنها ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار است که این آمار تاسف‌بار است.
این صادرکننده نمونه زعفران ادامه داد: برای حل این مشکل و افزایش سهم ایران در تجارت زعفران باید یک سازمان بالادستی همچون اوپک در بازار نفت برای زعفران نیز ایجاد شود که بدون تردید ایران به دلیل سهم خود در تولید زعفران باید متولی این کار باشد. مصطفوی‌نژاد با تاکید بر ملی بودن پروژه راه‌اندازی اوپک زعفران گفت: راه‌اندازی سازمان جهانی تولید و صادرات زعفران با نام اختصاری «اوسک» که از سازمان جهانی اوپک الگو گرفته است، یک پروژه ملی و برای کشورمان ایران است و همه فعالان و مسوولان در حوزه زعفران و بخش کشاورزی باید سهمی در آن داشته باشند. از این رو طرح راه‌اندازی این سازمان برای وزارت جهادکشاورزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت امورخارجه، نمایندگان مجلس و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان ارسال شده تا با اعلام نظر هر یک از آنها، طرح نهایی آماده شود.وی با بیان اینکه باید برای بازار زعفران اهداف بزرگی در سر داشته باشیم تا جایگاه واقعی ایران در این صنعت را به‌دست آوریم، گفت: در زمینه راه‌اندازی سازمان جهانی اوسک، بانک جهانی اوسک نیز راه‌اندازی خواهد شد که در این زمینه نیز مذاکرات با بانک مرکزی درحال انجام است. همچنین بورس زعفران نیز جهانی خواهد شد تا قیمت‌ها و برندهای زعفران ایران در کل دنیا شناخته شود.

به گفته این کارشناس ارشد بازار زعفران، امروزه برندها از مرزها فراتر رفته و فراملی شده‌اند به شکلی که برای مثال وقتی به برند سونی، سامسونگ و... نگاه می‌کنیم خیلی از افراد حتی از کشور تولیدکننده محصولات این برند اطلاعی ندارند اما برند را به خوبی می‌شناسند؛ در این زمینه باید زعفران را با نام ایران در دنیا بشناسند که امیدواریم با همکاری همه فعالان بازار زعفران کشور به زودی سازمان جهانی اوسک آغاز به‌کار کند.  وی در پایان گفت: پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی سازمان جهانی اوسک، سهم ایران از تجارت جهانی زعفران ظرف مدت چند سال ابتدایی از ۴۰۰ میلیون دلار به ۴ میلیارد دلار برسد. همچنین یکی دیگر از اقدامات ایران برای رشد تجارت جهانی زعفران، تعیین استاندارد مورد قبول بازار بین‌المللی است به‌طوری‌که هم اکنون کشورهای اروپایی استانداردهای ما را قبول ندارند اما راه‌اندازی اوسک این موضوع را نیز تسهیل می‌کند و سبب می‌شود ایران با استاندارد مورد قبول دنیا، نبض بازار و قیمت‌ها را در دست بگیرد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید