سبزپوشی ۸۰ درصدی فرابورسی‌ها

دنیای اقتصاد : فرابورس ایران روز گذشته برای سومین روز متوالی به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و این‌بار با رشد ۶۵/ ۱ درصدی در سطح ۳۸۳۳ واحد ایستاد تا سقفی جدید در کارنامه تاریخی این بازار ثبت شود. به این ترتیب با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به حدود ۷۰درصد رسید. دیروز از ۱۱۲ نماد معامله شده در این بازار سهام ۸۸ شرکت با رشد قیمت همراه شدند. طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی حدود ۹۵۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۷۸۳ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. رصد معاملات روز ‌شنبه فرابورس ایران نشان‌دهنده بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص این بازار از سوی نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان جنوب، پتروشیمی مارون، پالایش نفت لاوان و پالایش نفت شیراز در مجموع به میزان ۳۱ واحد است.
دیروز از سه نماد فعال حاضر در گروه رایانه فرابورس، دو نماد «مفاخر» و «تاپکیش» معاملات خود را در محدوده مثبت به پایان رساندند. نماد معاملاتی شرکت افرانت اما معاملات روز گذشته را با افت ۲/ ۱درصدی به پایان رساند. بیشترین ارزش دادوستدهای این گروه نیز به معامله حدود ۳ میلیون سهمی «تاپکیش» به ارزش ۴ میلیارد و ۵۷ میلیون ریال اختصاص پیدا کرد.

در گروه انبوه‌سازی دیروز ضمن ثبت قیمت‌های مثبت، برخی نمادها با صف خرید همراه شدند. «ثباغ» تنها نماد منفی این گروه بود که افت حدود ۲/ ۱ درصدی را تجربه کرد. بر این اساس دیروز بیشترین افزایش قیمت به نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان رسید. بیشترین حجم و ارزش معاملات در این گروه نیز با جابه‌جایی حدود ۳۲ میلیون و ۶۰۰ سهم به ارزش ۱۱ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان در اختیار «ثعمرا» بود.

در گروه فرآورده‌های نفتی «شاوان» عنوان مثبت‌ترین نماد گروه را از آن خود کرد. بر این اساس روز گذشته نماد معاملاتی شرکت نفت لاوان به مدد مشارکت بالای سهامداران حقیقی خود توانست برای دومین روز متوالی با رشد حدود ۵ درصدی همراه شود و ۳/ ۴ میلیارد تومان نقدینگی در انتظار ورود به گردونه معاملات این سهم نشستند. دیگر نمادهای این گروه نیز دیروز معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند.  در گروه قند و شکر اما دیروز کام سهامداران تلخ شد. به‌طوری که در پایان معاملات روز گذشته تک‌نماد‌ معاملاتی این گروه یعنی شرکت فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال با افت ۰۷/ ۰درصدی مواجه شد.

تک‌نماد خودرویی فعال در فرابورس نیز دیروز را با افت قیمت پشت سرگذاشت. بر این اساس روز گذشته نماد معاملاتی شرکت‌ بهمن دیزل با کاهش ۶/ ۱ درصدی قیمت پایانی به معاملات روزانه خود پایان داد.  دو نماد بانکی‌ فرابورس اما روز گذشته شرایط متفاوتی را تجربه کردند. به این ترتیب در مقابل رشد قیمت ۲/ ۱ درصدی سهام موسسه اعتباری ملل، نماد معاملاتی بانک دی با افت ۳/ ۲ درصدی مواجه شد.

تک‌نماد گروه سیمانی اما دیروز با رشد قیمت در سقف مجاز روزانه همراه شد. بر این اساس سهامداران با معامله ۳۲۵ هزار سهم «سبزوا» به ارزش ۳۲۹ میلیون تومان زمینه رشد ۵ درصدی قیمت سهام این شرکت را فراهم آوردند. ضمن آنکه دیروز بیش از ۷/ ۵ میلیارد تومان نقدینگی در انتظار ورود به سهام شرکت سیمان لار سبزوار ناکام ماند.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید