پیش بینی های بازار طلا، صعود یا نزول؟

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد پس از سه هفته رشد متوالی، شکاف هایی در خوش بینی تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران نسبت به روند صعودی طلا پدیدار شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از کیتکو، نگرانی ها نسبت به رکود اقتصادی در هفته گذشته و همچنین کاهش بازده اوراق قرضه، موجب شد سرمایه گذاران به بازارهای طلا روی آورده و بازار این فلز دچار نوسان شود.

با این حال، بازار طلا موفق شد بیش از یک درصد رشد هفتگی را تجربه کند. اگرچه خوش بینی به خصوص در میان تحلیلگران وال‌استریت وجود دارد اما احتیاط در بازار مشاهده می‌ شود.

جاسپر لاولر، مدیر تحقیقات بازار در گروه لندن کپیتال اظهار داشت: تصور می ‌کنم که زمان آن رسیده که بازار طلا اندکی استراحت کند اما این تنفس طولانی نخواهد بود. بانک های مرکزی در آستانه اقدام برای کاهش ارزش ارزها قرار دارند و این امر به نفع طلا خواهد بود.

در نظرسنجی کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۷ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۰ نفر یا ۵۹ درصد افزایش قیمت و سه نفر یا ۱۸ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند در حالی که چهار نفر یا ۲۴ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران ۱۱۴۰ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۸۱۵ نفر یا ۷۱ درصد افزایش قیمت طلا، ۱۶۸ نفر یا ۱۵ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۱۵۶ نفر یا ۱۴ درصد هم نظری نداشتند.

برای هفته گذشته اکثر تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران به رشد قیمت طلا خوش‌بین بودند. هر اونس طلا روز جمعه در بازار معاملات آتی آمریکا هفت دلار و ۶۰ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۵۲۳ دلار و ۶۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته ۱.۱ درصد رشد ثبت کرد.

از نظر بسیاری از تحلیلگران، عامل اصلی رشد قیمت طلا، کاهش بازده اوراق قرضه خواهد بود که انتظار نمی ‌رود به این زودی متوقف شود. بسیاری از تحلیلگران اظهار کرده‌اند در حال حاضر رقابتی میان بانک های مرکزی جهان برای تسهیل سیاست پولی شکل گرفته است.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار داشت: با وجود روند صعودی طلا، بسیاری از سرمایه‌ گذاران احساس می کنند در شرایط فعلی شامل کاهش نرخ های بهره آمریکا، بازار سهام نوسانی و اعتراضات هنگ کنگ، باید یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشند.

با این حال برخی از تحلیلگرانی که برای بلندمدت به سرمایه گذاری در بازار طلا خوش‌بین بودند اندکی محتاط شده‌اند زیرا به نظر می‌رسد طلا سرگرم تست مقاومت بلندمدت است.

کوین گریدی، رییس شرکت "فونیکس" اظهار داشت: این حقیقت که طلا موفق شده است از مرز ۱۴۸۰ دلار عبور کند نشان دهنده قدرت این بازار است. اگرچه خرید طلا در قیمت فعلی ممکن است جذاب باشد اما بسیاری از سرمایه‌گذاران در هنگام کاهش قیمت، به خرید می‌پردازند.

از سوی دیگر برخی از تحلیلگران اظهار داشتند که طلا در آستانه تصحیح قیمت قرار دارد زیرا بازار این فلز رشد قیمت بیش از حد سریعی را تجربه کرده است.

کالین سیژینسکی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت SIA انتظار دارد طلا در کوتاه مدت کاهش پیدا کند اما به دلیل سیاستهای تسهیل پولی بانکهای مرکزی، نسبت به دورنمای بلندمدت این فلز ارزشمند، خوش بین است.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید