جهش ۲۸۰۵ واحدی بازار سهام

دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته با یک رکورد شکنی دیگر و صعود ۲۸۰۵واحدی نه تنها به قله ۲۴۹ هزار واحدی دست یافت، بلکه تنها یک قدم تا دستیابی به مرز روانی۲۵۰‌هزار واحدی فاصله دارد.
دیروز انتشار صورت‌های مالی تلفیقی حسابرسی نشده سال مالی ۹۷شرکت فولاد مبارکه اصفهان در اقبال به این سهم و متعاقبا رشد شاخص کل تاثیر زیادی داشت. طبق این صورت مالی، «فولاد» طی سال گذشته به ازای هر سهم ۹۴ تومان سود محقق کرد. در همین راستا گروه دارویی نیز از پیشروهای بازار بود. در حالی شاخص صنعت دارو ۴/ ۳ درصد رشد را در این بازار تجربه کرد که در انتهای بازار، اغلب شرکت‌های دارویی در سقف دامنه نوسان قیمت روزانه معامله شدند. در این گروه روز گذشته شاهد انتشار اطلاعیه داروسازی زاگرس فارمد بودیم. در اطلاعیه «ددام» عنوان شده که نرخ فروش محصولات متناسب با افزایش هزینه‌های جاری شرکت تغییر می‌کند. البته این تغییرات نرخ فروش به‌صورتی است که در پیش بینی‌های قبلی شرکت تغییری ایجاد نخواهد شد.

اما بالاتر از گروه دارویی، صنایع شیمیایی، خودرو و فلزات اساسی قرار داشتند که در مجموع بیش از ۳۷۰ میلیارد تومان از ارزش کل معاملات را این سه گروه به خود اختصاص دادند. پتروشیمی‌ها و فلزی‌ها در آستانه برگزاری مجامع و با توجه به گزارش‌های نسبتا مناسب از سودآوری سال گذشته با اقبال معامله‌گران همراه بودند. نمادهای خودرویی نیز به‌دلیل سهام شناور بالا در روزی که اقبال عمومی به سهم‌های کوچک‌تر بازار محسوس بود، حجم دادوستدهای بالایی را تجربه کردند.  از دیگر نمادهای اثر گذار بر بازار می‌توان به گل‌گهر اشاره کرد. در حالی این نماد از دو هفته پیش به منظور برگزاری مجمع عمومی بسته شده بود که روز گذشته بازگشایی شد و با نوسان مثبت ۲۶/ ۲درصدی به کار خود پایان داد. در میان اخبار پیرامون «کگل» می‌توان به ادامه چانه‌زنی‌های شرکت‌های سنگ‌آهنی برای افزایش نرخ محصولات و تغییر نسبت‌ها اشاره کرد. امری که در قرار گرفتن «کگل»، «کچاد» و «امید» بر مدار مثبت بی‌تاثیر نبود. روز گذشته سهامداران حقیقی در بازار سهام بسیار فعال بودند؛ به‌صورتی که بازار با تغییر مالکیت بیش از ۱۱۵ میلیارد تومانی به نفع معامله‌گران حقیقی همراه بود. همچنین ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) بورس تهران به یک هزار و ۳۰۴میلیارد تومان رسید. در فرابورس نیز با حدود ۲۳۸‌هزار معامله ۱۶۶۴ میلیون برگه سهم به ارزش ۹۴۹ میلیارد تومان معامله شد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید