بازار سهام، مهمترین روش تامین سرمایه واحدهای تولیدی

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بهتر است تا حجم موجود نقدینگی در کشور به سمت تولید کشور هدایت شود و مهمترین روش تامین سرمایه برای واحدهای تولیدی از طریق بازار سهام است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، فریدون احمدی با بیان اینکه بحث راه اندازی بازار متشکل ارزی از مدت ها قبل مطرح شده است، گفت: اگر دولت از اقداماتی که در راستای راه اندازی بازار متشکل ارزی در حال انجام است فاصله گیرد این اقدام با نتیجه بهتری همراه می شود اما نباید این نکته را فراموش کرد که دولت نمی تواند به طور کامل از نظارت این بازار عقب نشینی کند. بهتر است تا پایه اصلی این بازار به گونه ای طراحی شود که نحوه معاملات و میزان عرضه و تقاضای ارز به طور کامل مشخص باشد همچنین باید اقدامات مثبتی برای نظارت این بازار صورت گیرد.احمدی معتقد است که دولت باید از دخالت خود بکاهد و اجازه دهد تا دارنده و متقاضی ارز، با یکدیگر به توافق برسند.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: دولت باید فضا را برای انجام معاملات ارز باز نگه دارد و بهتر است تا فقط در بخش تامین ارز برای کالاهای اساسی که متولی آن است دخالت کند و باقی کار را اجازه دهد تا قیمت ها در بازار به صورت آزاد و از طریق عرضه و تقاضا تعیین شود.

وی اضافه کرد: قیمت دلار نیز باید در بازار آزاد به صورت واقعی تعیین شود و اگر قرار باشد قیمت ها به صورت تصنعی پایین نگه داشته شوند نتیجه ای جز ضرر و زیان برای بازار به همراه ندارد.

احمدی اظهار داشت: در صورت تعیین نرخ واقعی ارز، دولت می تواند برای اقشاری که باید مورد حمایت قرار گیرند برنامه و سیاست های حمایتی ویژه ای را در نظر بگیرد.
نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: لازم است تا دولت نسبت به وقایع رخ داده در بازار ارز، قیمت و میزان عرضه و تقاضا اطلاعات داشته باشد اما بهتر است که اجازه دهد نرخ واقعی ارز از طریق معاملات تعیین شود.

وی گفت: راه اندازی بازار متشکل ارزی به طور حتم بر روند بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود و واقعی شدن قیمت ها و ایجاد شفافیت در اقتصاد می تواند به نفع انجام معاملات در کشور باشد.

احمدی با اشاره به اینکه مسائل سیاسی و اقتصاد جهانی از جمله مواردی است که بر روند بازار سرمایه تاثیرگذار است، گفت: اکنون زمان کاهش دخالت دولت در اقتصاد کشور فرا رسیده تا ضمن واقعی شدن قیمت ها، مانع ایجاد رانت در معاملات شود.

وی افزود: دلیل اینکه چرا تاکنون بازار متشکل ارزی راه اندازی نشده است مشخص نیست اما ممکن است مسئولان نگران مشکلات احتمالی بعد از تشکیل این بازار باشند اما باید این نکته را در نظر گرفت نوسان موجود کوتاه مدت است و به طور حتم بعد از مدت کوتاهی بازار ارز به تعادل می رسد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید