بازگشت حقوقی‌ها پس از پنج روز

دنیای اقتصاد : بورس تهران در حالی معاملات روز گذشته را با کاهش تقریبی یک‌هزار واحدی شاخص کل سپری کرد که بررسی تغییر مالکیت‌های صورت‌گرفته در این بازار نشان از بازگشت سهامداران عمده پس از ۵روز دارد. بر این اساس در جریان معاملات دیروز حدود ۹میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابه‌جا‌ شد.
معامله‌گران خرد بازار در حالی از روز دوشنبه گذشته تغییر مالکیت را در زمین خود حفظ کرده و توانستند خالص خرید ۳۹۰میلیارد تومانی را داشته باشند که این روند در معاملات روز گذشته متوقف و به پرتفوی سهامداران عمده منتقل شد. به این ترتیب بررسی تغییر مالکیت‌های روز دوشنبه نشان می‌دهد که معامله‌گران عمده بیشترین خرید را در نمادهای معدنی و خودرویی داشتند. بر این اساس خالص خرید حقوقی‌ها در گروه معدنی به ۵/ ۵میلیارد تومان رسید که ۳میلیارد تومان از این رقم به خالص خرید سهام سرمایه‌گذاری صدرتامین تعلق داشت. در حالی ۱۶روز از ورود و عرضه اولیه سهام «تاصیکو» در بورس تهران می‌گذرد که این نماد در مدت مزبور بازدهی ۱۵درصدی را به نمایش گذاشته است. البته در روزهای اخیر نوسان منفی قیمتی در این نماد شکل گرفته که حمایت حقوقی‌ها مانع از افت بیشتر شده است. در همین راستا گل‌گهر نیز در فهرست دیگر نمادهای معدنی مورد توجه حقوقی‌ها در بازار دیروز بود. به‌طوری‌که یک میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی «کگل» جابه‌جا‌ شد.

همان‌طور که عنوان شد نمادهای خودرویی نیز در کانون خرید معامله‌گران عمده قرار داشتند. در حالی فشار عرضه در این گروه تشدید شد که حمایت حقوقی‌ها تا حدی توانست مانع از افت بیشتر به‌خصوص در لیدرهای گروه شود. بر این اساس خالص خرید حقوقی‌ها در این گروه به ۴/ ۵میلیارد تومان رسید. به نظر می‌رسد افزون بر تاثیر روانی اخبار سیاسی، انتشار صورت‌های مالی سایپا طی روز گذشته و شناسایی زیان ۱۲۳ تومانی برای سال ۹۷، آن هم به‌عنوان لیدر گروه در فشار شدید عرضه در سهام کل صنعت موثر بوده است. در این راستا «دنیای بورس» در گزارشی تحت عنوان «بازگشت خساپا به نقطه صفر»‌ به بررسی عملکرد مالی «خساپا» در سال ۹۷ پرداخته است. به این ترتیب حمایت حقوقی‌ها در نمادهای خودرویی به‌ویژه در سهام ایران‌خودرو نمود بیشتری داشت. به‌طوری‌که ۸میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده «خودرو» منتقل شد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید