معاملات آپشن به ایفای تعهدات صادرکنندگان زعفران کمک می‌کند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، معاملات آپشن (اختیار معامله) یک ابزار چند وجهی برای پوشش ریسک تولیدکنندگان، بیمه قیمت و ایفای تعهدات صادراتی است به‌طوری‌که کارکردهای این معاملات در بخش تجاری، شرایطی را فراهم می‌سازد که تعهدات خارج از کشور در حوزه صادرات به نحو مطلوب پاسخ داده شود.
معاملات آپشن به ایفای تعهدات صادرکنندگان زعفران کمک می‌کند
محمدرضا پورابراهیمی درخصوص راه‌اندازی معاملات آپشن زعفران در بورس کالای ایران در گفت‌وگو با «ایرنا» اظهار کرد: به کارگیری ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی و آپشن زعفران در بورس کالا، هم به افزایش قدرت تولیدکنندگان کمک می‌کند و هم در بخش تجاری شرایطی را فراهم می‌سازد که تعهدات خارج از کشور در حوزه صادرات به نحو مطلوب پاسخ داده شود. وی با بیان اینکه بورس کالا به‌عنوان یک بستر معاملاتی شفاف و قانونمند که به منظور ایجاد عدالت و شفافیت به‌وجود آمده و منعکس‌کننده بخش واقعی اقتصاد است، گفت: بحث پوشش ریسک هم یکی دیگر از مزیت‌هایی است که همیشه در حوزه استفاده از ابزارهای مشتقه مطرح بوده که در این رابطه ابزار معاملاتی قراردادهای آپشن یکی از ظرفیت‌های مهم در این بخش است. پورابراهیمی تاکید کرد: توسعه ابزارهای مشتقه روی زعفران هم باعث پوشش ریسک‌های موجود در معاملات سنتی خواهد شد و هم توسعه ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در کشور را به دنبال خواهد داشت، ضمن اینکه در کنار حفظ منافع تولیدکنندگان، به کمک این ابزار تعهدات صادرکنندگان در حوزه بازارهای خارجی نیز به موقع ایفا می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ابزار معاملاتی آپشن یک ابزار چند‌وجهی است، اظهار کرد: می‌توان گفت راه‌اندازی این معاملات در بورس کالا روی محصول صادراتی زعفران یک اتفاق حائز‌اهمیت و مثبت است که به ایجاد تعادل قیمت‌ها در بازار این محصول کمک می‌کند به‌طوری‌که‌ راه‌اندازی این ابزار در بازار مشتقه بورس کالا بخشی از نوسانات را پوشش داده و کاهش نوسانات قیمتی را به همراه دارد تا قیمت محصول بیمه شود. به گفته پورابراهیمی، قراردادهای آپشن، معاملات زعفران را از ریسک نوسان قیمت‌ها به‌خصوص در فصل برداشت خارج می‌کند و با پوشش ریسک در بخش‌های مختلف بازار این محصول را به تعادل خواهد رساند. وی درخصوص تکمیل زنجیره ابزارهای مالی زعفران در بورس کالا اظهار کرد: گستره ابزارهای مالی بورس کالا هر چه افزایش پیدا می‌کند به تعادل بخشی منطقی‌تر بازار کمک کرده و می‌تواند بخشی از ریسک‌هایی را که پیش از این به واسطه عدم وجود ابزارهای مالی بوده، به‌طور کامل پوشش دهد. این نماینده مجلس شورای اسلامی درخصوص بین‌المللی شدن معاملات زعفران در بورس کالای ایران تاکید کرد: هر زمان در بازار هر محصولی زنجیره این ابزارها تکمیل شود، به دلیل آنکه کارآمدی، پوشش ریسک و تعادل بخشی منطقی را برای آن بازار به ارمغان می‌آورد، می‌تواند آن بازار را به‌عنوان مرجع قیمتی بین‌المللی آن محصول تبدیل کند.

پورابراهیمی افزود: بورس کالا نیز با تکمیل این ابزارهای مالی روی محصول زعفران می‌تواند به مرجع قیمتی بین‌المللی طلای‌سرخ تبدیل شده و به‌عنوان محور اصلی معاملات خارج از کشور نیز معرفی شود که در این شرایط دیگر کشورها از چنین بازاری ثبات بیشتر قیمت‌ها را استنباط خواهند کرد. بنابراین تکمیل زنجیره ابزارهای مالی در بورس کالا می‌تواند به جایگاه و نقش این بورس در تعیین قیمت‌های جهانی محصولات انحصاری مثل زعفران کمک بزرگی ارائه کند


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید