سهم اوراق مالی اسلامی در بودجه ۹۸

سنا : مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به بررسی سهم اوراق مالی اسلامی در لایحه بودجه ۹۸ پرداخت و آمارهای منتشر شده در این حوزه را بررسی کرد.
غلامرضا ابوترابی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۸، انتشار ۸۹ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی را در دستور کار قرار داده که از این میزان، ۷۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به تسویه بدهی‌ها، اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها و ۳ میلیارد دلار مربوط به اوراق ارزی مالی اسلامی در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این لایحه، دولت در جداول پیش‌بینی واگذاری و تملک دارایی‌های مالی در سال ۹۸ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را با رشد حدود ۱۴ درصدی نسبت به سال قبل برآورد کرده است. همچنین دولت برای سال مالی ۹۷ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را معادل ۵/ ۳۸ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود. در حالی که این رقم در لایحه بودجه ۹۸، مبلغ ۴۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.  مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی اظهار کرد: با رعایت قوانین و مقررات، شرکت‌های دولتی تا سقف ۴۵میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی را برای اجرای طرح‌های دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست محیطی خود که به تصویب شورای اقتصاد می‌رسد، با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود، می‌توانند منتشر کنند.  ابوترابی با بیان اینکه سقف مجاز اوراق منتشره تسویه نشده تا پایان سال مبلغ ۲۹۰ هزار میلیارد ریال عنوان شده است، افزود: این درحالی است که در بودجه سال ۹۷، سقف انتشار اوراق مالی اسلامی ریالی و ارزی برای دولت معادل ۲۶۰ هزار میلیارد ریال تعیین شده بود. همچنین در بند «د» تبصره ۵ لایحه بودجه، به شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آنها با تایید وزارت کشور، سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اجازه داده شده تا سقف ۵۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری‌ها منتشر کنند.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید