استقبال فعالان حرفه‌ای بازار از معاملات آتی سبد سهام

شرکت بورس تهران : معاون بازار بورس تهران با اشاره به ورود ابزار جدید قراردادهای آتی سهام به بازار سهام، استقبال از این ابزار را بسیار مثبت ارزیابی و تاکید کرد: راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی سبد سهام با استقبال سرمایه‌گذاران همراه شد، به‌طوری‌که طی ۱۶ روز کاری ارزش معاملات آن از ۱۰۰ میلیارد ریال عبور کرده است.

سید‌مهدی پارچینی معاون بازار بورس تهران با بیان این مطلب گفت: طبق آمار بین‌المللی، ۶۰ درصد از معاملات بازارهای مشتقه مربوط به آتی شاخص است. لذا بورس تهران به‌عنوان بورس پیشتاز در توسعه ابزارهای مشتقه، با معرفی قراردادهای آتی سبد سهام، جایگزین مناسبی برای قراردادهای آتی شاخص طراحی و اجرایی کرد. وی هدف اصلی ابزار آتی سبد سهام را مدیریت ریسک دانست و گفت: این ابزار برای سرمایه‌گذاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌عنوان ابزار پوشش ریسک استفاده می‌شود.

پارچینی به آمار معاملاتی آتی سبد سهام در ۱۶ روز کاری از افتتاح تا معاملات روز گذشته (‌۱۶ دی‌ماه) اشاره کرد و گفت: در بازار قراردادهای آتی سبد سهام، از ۲۵ آذر تا‌کنون طی ۱۶ روز کاری برابر با ۱۵۵۱ قرارداد به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال مورد معامله قرارگرفته است. این در حالی است که متوسط سالانه ارزش معاملات بازار آتی از سال ۸۹ تا ۹۵ برابر با ۹۱ میلیارد ریال به ازای هر سال بوده است.به گفته پارچینی، این امر نشانگر استقبال فعالان بازار از ابزار جدید آتی سبد سهام در این مدت بسیار کوتاه است.معاون بورس تهران تاکید کرد: بورس تهران قصد دارد با طراحی موشن گرافی، انتشار جزوات و برگزاری دوره‌های آموزشی بازار قراردادهای آتی سبد سهام، دانش فعالان بازار سرمایه را نسبت به این ابزار ارتقا داده و نقدشوندگی و عمق این بازار را افزایش دهد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید