تقویم جهانی طلا
چهارشنبه 25 مهر ساعت 22:30 : گزارش جلسه فدرال رزرو آمریکا

دوشنبه 23 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه خرده فروشی آمریکا

پنج شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش شاخص ماهیانه بهای مصرف کننده

چهار شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه PPI

جمعه 14 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه درآمد متوسط ساعتی و تغییرات استخدامی بخش غیر کشاورزی و نرخ بیکاری آمریکا

خبر فوری
حجم معاملات بورس 3.7 میلیاردسهم به ارزش 1297 میلیاردتومان

توقف شاخص در ارتفاع 182929 واحد

شاخص فرابورس 7 واحد منفی ماند. معاملات ذوب بیشترین تاثیر را بر شاخص داشت

شاخص کل در دقایق پایانی بازار سرانجام مثبت شد. تاپیکو، شبندر، مبین، رمپنا، اخابر و شبریز بیشترین نقش در رشد نماگر بازار ایفا کردند...

ذوب مجدد با فشار فروش در آستانه پایین قیمتی مواجه است. جابجایی 150 میلیون سهم به ارزش 41 میلیارد تومان نتیجه دادوستدها امروز این غول فولادی ست...

بانک دی تا 123 تومان جمع شد. حجم 37 میلیون

پس از بانک ملت، وتجارت نیز تا دامنه مثبت، قیمت 117 تومان پیشروی کرده است. ارزش معاملات 17 میلیارد تومان

صف فروش خودرو هم جمع شد. حجم معاملاتی حدود 8 میلیون سهم

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-10-24

جهش یک پله‌ای آیفکس






دنیای اقتصاد : فرابورس ایران نخستین روز کاری این هفته را با رشد ۶/ ۱۰ واحدی (معادل یک درصد) شاخص کل آغاز کرد. با احتساب این رشد، نماگر بازار در سطح یک هزار و ۸۷ واحد قرار گرفت و بازدهی کل شاخص از ابتدای سال از ۲۴ درصد فراتر رفت. ارزش دادوستدهای فرابورس (مجموع بازارها) در این روز ۱۰۵ میلیارد تومان رقم خورد. بخش عمده رشد شاخص در دادوستدهای دیروز به واسطه معاملات مثبت در نمادهای بزرگ گروه‌های پتروشیمی و پالایشی صورت گرفت. روز گذشته دو نماد بزرگ فرابورسی، شامل پتروشیمی مارون و پتروشیمی زاگرس بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را رقم زدند و جمعا حدود ۵/ ۸ واحد در ارتقای «آیفکس» اثرگذار ظاهر شدند. همچنین، نمادهای معاملاتی شرکت تولید نیروی برق دماوند، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت لاوان و شرکت نفت ایرانول در رتبه‌های بعدی نمادها با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس قرار گرفتند و در مجموع ۳/ ۱ واحد از شاخص حمایت کردند.
همچنین نماد گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی در جابه‌جایی‌های دیروز بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. به عبارت دقیق‌تر، سهامداران فرابورسی روز گذشته ۲۲ میلیون سهم «سمگا» به ارزش بیش از ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان دست‌به‌دست کردند. در این معاملات یک کد حقوقی و ۹۸ کد حقیقی در سمت خرید قرار داشتند. مروری بر معاملات روزهای گذشته این نماد نشان‌دهنده افزایش تحرکات و جابه‌جایی سهم سهامداران عمده این شرکت است. همچنین نماد پتروشیمی زاگرس به لحاظ ارزش معاملات در رتبه دوم فهرست نمادها با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت.

    همگام با صنایع فرابورسی
علاوه بر تحولات در سطح نمادها، جابه‌جایی سهام در مقیاس صنعت نیز جالب توجه است. در پایان معاملات روز گذشته شاخص ۱۵ صنعت فرابورسی افزایش یافت. عنوان بیشترین رشد شاخص صنایع به ترتیب به گروه‌های خرده‌فروشی، محصولات کاغذی و محصولات شیمیایی تعلق گرفت که بیش از ۲ درصد رشد شاخص را ثبت کردند. از سوی دیگر، ۸ گروه فرابورسی در معاملات دیروز افت شاخص را تجربه کردند. در این سو، بیشترین کاهش شاخص در گروه قند و شکر، خودرو و ساخت قطعات و سایر واسطه‌گری‌های مالی به ثبت رسید. نکته‌ای که در این بین قابل توجه است حرکت معکوس قیمت در گروه فلزات اساسی و خودرو و ساخت قطعات در بورس و فرابورس است. به عبارت دیگر، در دادوستدهای دیروز قیمت‌ سهام دو گروه مزبور در فرابورس با افت مواجه شدند در حالی که در بورس تهران اغلب نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات و خودرو افزایش قیمت داشتند. رصد جریان نقدینگی در معاملات دیروز در بازار اول و دوم نیز نشان‌دهنده تداوم حضور قابل‌توجه سهامداران در گروه فلزات اساسی است. ضمن اینکه گروه هتل و رستوران به واسطه رشد حجم و ارزش معاملات نماد «سمگا» در رتبه دوم جدول صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت. همچنین توجه و تحرک سهامداران در نماد پتروشیمی زاگرس، این صنعت را در رتبه سوم جدول مزبور نشاند. حدود ۶۰ درصد جریان نقدینگی در دادوستدهای دیروز در این صنایع جابه‌جا شد. نکته قابل‌توجه در معاملات دیروز، حضور نسبتا زیاد سهامداران حقوقی در سمت خرید سهام بود. از این رو، فعالان حقوقی در پایان معاملات دیروز بیش از ۷۲۰ میلیون تومان به ارزش دارایی خود افزودند. این تغییر مالکیت، حاصل دادوستد ۸۸ میلیون‌سهم به ارزش تقریبی ۲۰ میلیارد تومان در بازار اول و دوم فرابورس بود. سهامداران حقوقی در پایان معاملات دیروز در ۳۳ نماد معاملاتی خرید بیشتری ثبت کردند. بیشترین خالص خرید فعالان حقوقی به واسطه معامله در نمادهای پتروشیمی مارون، صنایع فولاد آلیاژی یزد و توسعه خدمات دریایی سینا رقم خورد. در مقابل، سهامداران حقیقی در ۱۷ نماد معاملاتی خرید بیشتری را ثبت کردند.

    «اخزا۶۰۱» بر تابلوی معاملات
علاوه بر تحولات در بازار اول و دوم، فعالان فرابورس روز گذشته شاهد عرضه سری جدید اسناد خزانه در نماد «اخزا۶۰۱» در بازار اوراق با درآمد ثابت بودند. دیروز ۴۷ هزار برگه از این سری اوراق، در نماد «اخزا۶۰۱» با قیمت ۹۲ هزار تومان خرید و فروش شد. بنا بر قیمت کشف شده، نرخ سود موثر این اوراق در ۴/ ۱۶ درصد رقم خورد.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player



دیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات